Křižáček, Daliborek, Richard a Nina. Česká televize se představí ve Varech se čtyřmi filmy

28.06.2017 15:14

Čtyři koprodukční filmy České televize byly vybrány do letošních soutěžních sekcí Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech. O hlavní cenu, Křišťálový glóbus, se s jedenácti zahraničními filmy utká snímek režiséra Václava Kadrnky – Křižáček. Další filmy se objeví v soutěži dokumentárních filmů a sekci Na východ od západu.

Křižáček, Daliborek, Richard a Nina. Česká televize se představí ve Varech se čtyřmi filmy
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Logo ČT

„Málokdo ví, že Česká televize je největším koproducentem filmů v České republice. Každý rok podpoříme vznik zhruba třicítky titulů, hraných, dokumentárních i animovaných. Najdete mezi nimi jak díla renomovaných autorů, tak debutantů,“ říká generální ředitel České televize Petr Dvořák a dodává: „Čtveřice snímků, které se letos objeví v oficiálních sekcích karlovarského festivalu, do velké míry reprezentuje tu tematickou i žánrovou pestrost našich koprodukčních projektů. Všechno jsou to tituly, kterým fandím, a doufám, že je ocení i náročné filmové publikum v Karlových Varech.“

„Křižáček je volnou adaptací epické básně Jaroslava Vrchlického Svojanovský Křižáček. Pracuje s nepřítomností chlapce, a hlavně s dopady této absence na otce. Film se předlohy v mnohých ohledech věrně drží, v dalších ji překonává a dále rozvíjí. Vždy je třeba revitalizovat předlohu, když jí dáváte novou formu. Nestačí ji jen okopírovat, ale objevit v ní nové hodnoty, zasadit ji do nových kontextů,“ říká k námětu režisér Václav Kadrnka. Ten na projektu pracoval čtyři roky a netradičně pro něho vybral obrazový formát 4:3. „Statičnost záběrů, minimální pohyb kamery, zmrazené obrazy, to vše si o úzký formát říkalo. Chtěl jsem vytvořit tunel, který by podpořil otcův stav, jeho osamělost a úzkost,“ dodává Kadrnka.

V sekci soutěžních dokumentárních filmů má Česká televize hned dva zástupce. Prvním z nich je filmový portrét radikálního neonacisty z Prostějova Svět podle Daliborka režiséra Víta Klusáka. „Stylizovaný portrét takového normálního českého neonacisty je velmi zralé a zároveň radikální dílo, svého druhu dokumentární tragikomedie, kterou osobně považuji za jeden z vrcholů letošní tuzemské produkce," komentuje svůj výběr umělecký ředitel Mezinárodního festivalu v Karlových Varech Karel Och. Režisér Vít Klusák jej doplňuje: „Náš film není portrét jen jednoho ‚nazi-šílence‘, film ukazuje, že s nenávistnými postoji souhlasí jeho kolegové, spolužáci, kamarádi i nejbližší. Naší neskromnou ambicí je skrze Dalibora nahlédnout do hlav a srdcí tisíců lidí, kteří svůj světonázor podřídili nenávistnému strachu z jinakosti. Ukázat, z jakého podhoubí se rodí novodobá vlna rasismu a nesnášenlivosti.“ Druhým soutěžním snímkem je intimní pohled do života legendárního zpěváka Richarda Müllera v dokumentu Richard Müller: Nepoznaný režiséra Mira Rema. Ve filmu jsou použity i velmi osobní archivní záběry, které zpěvák tvůrcům sám poskytl. „Jednoho dne nám Richard řekl, že má doma krabici plnou videomateriálů ze svého jednoho ‚zlatého‘ období, kdy točil desku Nočná optika. Sám cítil, že to, co točíme, není to pravé ořechové. Chybějící energie a spontánnost z dob minulých je daní za nemoc, která ho omezuje. A tak nám poskytl archív, který ostře kontrastoval s jeho současnou podobou, s jeho dnešním životem. Bylo to velké gesto,“ vzpomíná na natáčení Miro Remo.

V sekci Na východ od západu se představí rodinné drama Juraje Lehotského Nina – příběh dvanáctileté dívky, jejíž rodiče se rozvádějí a svět, který doposud znala, se jí rozpadá před očima. „Uvědomovali jsme si, že nejsme originální. Ale cítili jsme, že kolem nás žije hodně rozpadávajících se rodin. A že se stává běžným jevem, že dítě přestane mít celistvou rodinu, jeden domov,“ říká Juraj Lehotský a dodává: „Psychologové říkají, že rozvod je malá smrt rodiny. Na rozvod se často díváme jen vlastním dospělým pohledem. Proto jsem se snažil pochopit pocity dítěte v nelehkém období rozchodu jeho rodičů. Chtěli jsme citlivě natočit pohled na dětský svět, konfrontovaný se světem nás dospělých.“

Česká televize je i letos hlavním mediálním partnerem festivalu. Vedle soutěžní čtveřice představí i jedenáct dalších koprodukčních filmů. Jako již tradičně v rámci doprovodného programu festivalu připravuje řadu besed a projekcí v Domě ČT na Divadelním náměstí v Karlových Varech.

HLAVNÍ SOUTĚŽ

· Křižáček: režie Václav Kadrnka, producent Sirius Films

DOKUMENT

· Svět podle Daliborka: režie Vít Klusák, producent Hypermarket Film

· Richard Müller: Nepoznaný: režie Miro Remo, producent Punkchart Film, Endorfilm

NA VÝCHOD OD ZÁPADU

· Nina: režie Juraj Lehotský, producent Punkchart Film

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Univerzita Karlova připravila v rámci projektu Česko! A jak dál? už pět veřejných diskuzí, další bude letos v září

22:26 Univerzita Karlova připravila v rámci projektu Česko! A jak dál? už pět veřejných diskuzí, další bude letos v září

Univerzita Karlova pokračuje v projektu Česko! A jak dál?, jehož cílem je definovat zásadní témata Č…