Liberecký kraj hledá nové náhradní rodiče pro děti, které nemohou vyrůstat ve své biologické rodině

21.07.2023 13:21 | Tisková zpráva

V roce 2022 zaznamenal Krajský úřad Libereckého kraje nárůst počtu žádostí o vykonávání náhradní rodinné péče. Přesto je počet náhradních rodičů v Libereckém kraji stále nedostačující.

Liberecký kraj hledá nové náhradní rodiče pro děti, které nemohou vyrůstat ve své biologické rodině
Foto: Liberecký kraj
Popisek: Liberecký kraj - logo

Dětí, pro které se aktivně vyhledávají náhradní rodiny, je v současné době v Libereckém kraji kolem 160. S cílem zvýšit jejich počet se proto kraj opět zapojuje do kampaně na vyhledávání náhradních rodičů s názvem MÍT DOMOV A RODINU: „Samozřejmost, nebo vzácnost?“.

„Loni jsme přijali na Krajském úřadě Libereckého kraje celkem 42 žádostí o vykonávání náhradní rodinné péče, z toho bylo 16 žádostí o zařazení do evidence osvojitelů, 15 žádostí o zařazení do evidence pěstounů a 11 žádostí o zařazení do evidence pěstounů na přechodnou dobu. Oproti roku 2021 se jedná o 45% nárůst celkového počtu podaných žádostí,“ uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.

graf

Náhradní rodinu nalezlo v loňském roce celkem 66 dětí. Z toho 22 dětem bylo zprostředkováno osvojení a 13 pěstounská péče. Do pěstounské péče na přechodnou dobu bylo v roce 2022 svěřeno 31 dětí z Libereckého kraje. Jedná se o krátkodobou péči (maximálně po dobu jednoho roku), která řeší krizovou situaci v životě dítěte tak, aby nemuselo být umístěno v kolektivním zařízení.

„Počet podaných žádostí za daný rok není možné dávat do přímé souvislosti s počtem zprostředkovaných dětí do náhradní rodinné péče. Celý proces od podání žádosti přes odborné posuzování, přípravu žadatele a jeho případné zařazení trvá přibližně jeden rok. Pokud tedy zájemce podá svoji žádost v jednom kalendářním roce, nedá se obecně určit, zda bude zařazen do evidence v tomtéž roce nebo až v roce následujícím,“ dodal náměstek Tulpa.

graf

S cílem zvýšit zájem veřejnosti o náhradní rodičovství funguje od roku 2015 celokrajská kampaň MÍT DOMOV A RODINU: „Samozřejmost, nebo vzácnost?“. Pořadatelé kampaně, kam patří Krajský úřad Libereckého kraje a organizace věnující se doprovázení pěstounských rodin, se zaměřují například na osvětu prostřednictvím každoročního konání Týdne náhradního rodičovství. Během něj veřejnosti nabízí volně přístupné akce, jakou jsou besedy s odborníky a náhradními rodiči, výstavy fotografií pěstounů nebo videoprojekce s tematikou náhradního rodičovství. Mezi další aktivity patří také vyvracení mýtů a předsudků o problematice a seznamování veřejnosti se skutečnými příběhy náhradních rodin.

Bližší informace o náhradním rodičovství v Libereckém kraji naleznou zájemci na webové stránce ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

NEODVOLÁM! NECHCEME TU „CHIRURGY“ Z DOVOZU!

Proč máte slovo chirurgy v uvozovkách? Co tím sloganem vlastně chcete říci? A ještě by mě zajímalo, nic osobního, ale proč, když tento slogan používáte všichni členové, tak policie chce stíhat jen Okamuru? Vím, že je předsedou, ale co.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

CzechTourism: Podcast „Sbaleno“ přináší inspiraci na cesty a trendy v cestovním ruchu

7:14 CzechTourism: Podcast „Sbaleno“ přináší inspiraci na cesty a trendy v cestovním ruchu

Co určuje současné trendy v cestovním ruchu a jak může dobře nastavená vzájemná komunikace přispět k…