MHMP: V Praze odstartuje přehlídka dokumentů o 20. století Nezlomní a obětovaní

05.11.2021 19:33

Celkem 24 filmů a několik komentovaných pásem čeká návštěvníky druhého ročníku festivalu dokumentárních filmů o 20. století, který nese název Nezlomní a obětovaní. Přehlídka se bude konat od 10. do 14. listopadu 2021 a pořádá ji Muzeum paměti XX. století. První a poslední den festivalu se budou jednotlivé projekce odehrávat v Domě pážat na Hradčanech, prostřední tři dny se uskuteční v kině Bio Oko v pražských Holešovicích.

MHMP: V Praze odstartuje přehlídka dokumentů o 20. století Nezlomní a obětovaní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vchod do budovy Nové radnice, sídla pražského magistrátu

Vzhledem k letošnímu výročí 100 let od založení Komunistické strany Československa se většina snímků zařazených do letošního ročníku tematicky dotýká období komunismu. K vidění nicméně budou i komponované pořady vztahující se k tematice holocaustu, archivní ukázky návratu československých vojáků z obou světových válek či příběh našich legionářů v Rusku. Téma komunismu pak zahrnuje nejen filmové návraty k procesům 50. let, a to jak z pohledu jejich strůjců, tak z pohledu obětí, ale také portréty svobodomyslných a vzdorujících lidí za normalizace, ukázky propagandy ve filmu, dobrodružné příběhy amatérských undergroundových filmů nebo zamyšlení nad fenoménem tzv. šedé zóny. Součástí každé projekce jsou následné debaty s tvůrci a historiky, na všední dopoledne jsou připraveny speciální bloky pro školy.

„Máme radost, že o projekce pro školy je velký zájem. Vzdělávací roli Muzea paměti XX. století považuji za zásadní, protože nemají-li se dějinné tragédie, byť v nějaké pozměněné podobě, opakovat, musíme se zaměřit na mladé lidi i děti a naučit je znát naši minulost a chápat cenu svobody i kritické momenty, kdy o ni národ přichází,“ řekla radní pro legislativu a předsedkyně správní rady Muzea paměti XX. století Hana Kordová Marvanová.

Na programu jsou dokumenty Olgy Sommerové, Pavla Štingla, Heleny Třeštíkové, Martina Vadase, Pavla Křemena, Arkadiusze Gołębiewského, Macieje Drygase, Roberta Sedláčka, Vladimíra Merty, Kristiny Vlachové a dalších. Diváky čekají filmy nejen české, ale i snímky z Polska, Maďarska a Běloruska. V rámci doprovodných aktivit je pro návštěvníky připraven koncert písničkáře Jiřího Dědečka a výstava vtipných i hořkých grafik výtvarníka Pavla Vošického spolu se křtem jeho knihy Tak kde jsou ti Američani. Hlavním hostem festivalu je letos režisér Arkadiusz Gołębiewski, který s sebou na festival přiveze svůj snímek o mladičké protikomunistické odbojářce. Na programu festivalu spolupracují Polský institut, Národní filmový archiv, Vojenský historický ústav, Památník ticha Bubny a Česká televize, partnerem festivalu je i Platforma evropské paměti a svědomí.

„Na program jsme zařadili také filmy vysloveně propagandistické, které působí místy úsměvně, místy opravdu děsivě, protože skýtají zajímavou příležitost k debatě a zamyšlení právě na téma ovlivňování lidských postojů i chování. Ačkoli určitou propagandu používá prakticky každá moc, totalitní režim dokázal lhát tak obludně a překrucovat životní realitu takovým způsobem, že nad tím zůstává dodnes rozum stát,“ uvedl Jan Kalous, ředitel Muzea paměti XX. století.

Na závěr festivalu budou uděleny dvě ceny: Cena Tvůrce paměti pro filmového tvůrce a Strážce paměti - Cena Jaroslavy Janderové pro osobnost, která se snaží nejrůznějšími prostředky uchovat historickou paměť.

„Cenu Strážce paměti jsme se rozhodli pojmenovat po Jaroslavě Janderové, pražské zastupitelce, ale hlavně skvělé ženě, která byla spoluzakladatelkou muzea a jeho velkou podporovatelkou. Bohužel letos v lednu podlehla koronaviru. Správní rada muzea, jejíž byla členkou, se jednomyslně usnesla, že Cena Strážce paměti by měla nést její jméno,“ vysvětlil Petr Blažek, člen správní rady muzea a předseda programové rady festivalu.

Festivalové akreditace i lístky na jednotlivá představení lze zakoupit v pokladně kina Bio Oko. K zakoupené akreditaci je zdarma i tištěný festivalový katalog, kde kromě podrobného programu, anotací k filmům a medailonů tvůrců najdou diváci také rozhovory s režiséry i historiky. Podrobný program a informace k uváděným snímkům jsou pro širokou veřejnost k dispozici na webových stránkách festivalu ZDE.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů o 20. století Nezlomní a obětovaní vznikl v roce 2020 jako projekt Muzea paměti XX. století. Snahou organizátorů je vytvořit mezinárodní přehlídku dokumentárních filmů věnovanou dramatickým událostem a historickým osobnostem minulého století. Inspirována byla polským filmovým festivalem NNW (Niepokorni Niezłomni Wyklęci) v Gdyni. První ročník festivalu se uskutečnil od 10. do 12. listopadu 2020, vzhledem k epidemii koronaviru a zákazu hromadných akcí pouze on-line. Představil snímky českých, slovenských a polských tvůrců. Záznamy úvodního a závěrečného ceremoniálu i všech úvodů a besed k jednotlivým filmům jsou také zdarma dostupné na webu festivalu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jaroslav Bžoch byl položen dotaz

migrační pakt

Nepřijde vám divné, že se o migračním paktu hlasovalo těsně před volbami? A bude tedy ještě po volbách něco změnit nebo je to už hotová věc? Taky by mě zajímalo, nakolik se nás týká, protože Rakušan tvrdí, že tu máme uprchlíky z Ukrajiny, takže nebudeme muset přijímat další ani se nebudeme muset vyp...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vláda schválila další podporu obnovitelných zdrojů a jmenování ředitele Vojenského zpravodajství

10:17 Úřad vlády: Vláda schválila další podporu obnovitelných zdrojů a jmenování ředitele Vojenského zpravodajství

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle …