MMR: Končící poukazy Lex Voucher na náhradní zájezd, nebo peníze zpět

29.07.2021 19:35 | Zprávy

Nejpozději 31. srpna 2021 skončí ochranná doba, po kterou byla odložena splatnost vrácení plateb uhrazených za zrušený zájezd. Návrh zákona Lex voucher byl předložen Ministerstvem pro místní rozvoj v dubnu 2020 k překlenutí kritické situace na trhu zájezdů a k zabránění vlně úpadků cestovních kanceláří.

MMR: Končící poukazy Lex Voucher na náhradní zájezd, nebo peníze zpět
Foto: MMR
Popisek: Ministerstvo pro místní rozvoj, logo

V případě, že zákazník po dobu trvání ochranné doby nevyužije voucher na náhradní zájezd, vrátí mu pořadatel veškeré uhrazené platby nejpozději do 14 dnů od skončení ochranné doby, tedy do 15. září 2021. Lidé mohou vouchery použít například na pořízení zimní dovolené či dovolené v další sezóně, smlouvu je však potřeba uzavřít do 31. srpna 2021.

„Cestování je vždy spojeno s určitými riziky. Chceme však zákazníky zbavit některých zbytečných obav. Každý cestující, který od své cestovní kanceláře obdržel Lex voucher, měl být o této skutečnosti informován, včetně informací o podmínkách jeho platnosti, možnosti uplatnění apod. Zákazníci si za poukaz mohou vybrat nový zájezd jak do zahraničí, tak v rámci Česka, a to do 31. srpna 2021. Na žádost zákazníka má CK povinnost nabídnout mu náhradní zájezd stejné jakosti bez doplatku. S ohledem na omezené personální kapacity cestovních kanceláří zákazníkům doporučujeme, aby pořízení náhradního zájezdu, nenechávali na poslední chvíli. Zároveň důsledně apelujeme na cestující, aby i na dovolených nadále dodržovali protiepidemická opatření,“ vysvětlila ředitelka odboru cestovního ruchu Renata Králová.

Poukazy typu Lex voucher platí do 31. srpna 2021, což je i datum nejpozdějšího uzavření smlouvy o novém zájezdu. Poukaz je tedy možné využít do tohoto data i pro zájezdy s pozdějším datem zahájení než 31. srpna 2021. „Pokud si zákazník z nabídky cestovní kanceláře nevybere, pro vrácení peněz nemusí dělat žádné formální úkony, jako například odstupovat od smlouvy apod. Cestovní kanceláři pouze sdělí číslo účtu pro vrácení peněz, pokud ho cestovní kancelář dosud nemá. Tato pravidla se netýkají jakýchkoli jiných voucherů vydaných mimo režim zákona Lex voucher. Vlastní vouchery cestovních kanceláří byly většinou vydávány v případech, kdy by zákazník jinak platil storno poplatky za zrušení zájezdu, proto se vydání voucheru řídí podmínkami, jejichž platnost může být různá,“ doplnila Králová. Na cestovní kanceláře apelujeme, aby se na ukončení ochranné doby personálně a administrativně připravily.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Skupina České dráhy loni hospodařila se ziskem 1,3 miliardy korun

19:15 Skupina České dráhy loni hospodařila se ziskem 1,3 miliardy korun

Konsolidovaný hospodářský výsledek Skupiny ČD před zdaněním dle Mezinárodních standardů účetního výk…