Moderní zařízení IFF mód 5, které slouží k rozpoznání toho, zda se ve vzduchu pohybuje vlastní nebo cizí letoun. Jeho funkčnost úspěšně otestovali u prostředku RVR, který používají k průzkumu vzdušného prostoru.
„V rámci vzdušného průzkumu vyhledáváme objekty, ať už letouny, vrtulníky či drony, které se pohybují ve vzdušném prostoru, a potřebujeme vědět, které patří nám a které protivníkovi. Prostřednictvím zařízení IFF mód 5 vyšleme do prostoru laicky řečeno dotaz a vrátí se nám odpověď, který letoun je vlastní,“ přiblížil velitel 252. protiletadlového oddílu podplukovník Petr Řezníček, jak zařízení funguje u průzkumného čidla RVR, jehož výrobcem je pardubická společnost RETIA.
Zařízení IFF (Identification Friend – or – Foe) nepoužívají pouze prostředky pozemní protivzdušné obrany, ale jsou jím vybaveny i letouny, vrtulníky nebo radiolokátory. Vojákům pomáhá rozeznat, jaké vzdušné cíle jsou vlastní a cizí (nepřátelské). „V rámci operačního nasazení jistě může nastat situace, kdy se ve vzdušném prostoru pohybuje široké spektrum prostředků a je nutné se rychle zorientovat, který cíl je vlastní a který nepřátelský. Zařízení IFF tak přispívá ke zvýšení bezpečnosti vlastních jednotek a snižuje riziko působení proti vlastním cílům,“ vyzdvihl jeho přínos podplukovník Řezníček a doplnil, že česká armáda u zařízení IFF doposud využívala mód 4 a nyní v souladu se standardy NATO přechází na mód 5.
Modernizace spojovacích prostředků
Zmíněné testování vojáci prováděli v rámci vojskových zkoušek, které předcházejí každému zavedení nové techniky nebo prostředku do výzbroje Armády ČR. „Součástí tohoto modernizačního projektu je i změna spojovacích prostředků. Veškerá technika, jež dosud využívala starší typy radiostanic, bude dovybavena radiostanicemi Harris,“ uvedl podplukovník Řezníček.
Zařízení IFF mód 5 si strakoničtí vojáci již dříve vyzkoušeli u palebných prvků RBS-70 a RBS-70NG. Konkrétně během cvičení Bold Quest v Dánsku na podzim v roce 2023. Mezinárodní cvičení, jež bylo zaměřené právě na ověření schopností zařízení IFF mód 5, bylo pro strakonické vojáky skvělou příležitostí, aby toto moderní zařízení otestovali u svých protiletadlových kompletů.
Raketu je možné „zastavit“ ještě v letu
„Ještě před tím, než operátor vystřelí raketu, použije „dotazovač“, zda se v prostoru nenachází vlastní cíl. V případě že ano, dojde k uzamčení kompletu a není možné střílet,“ vysvětlil podplukovník Řezníček, na jakém principu funguje zařízení IFF mód 5 u kompletů RBS-70 a RBS-70NG. Že se skutečně jedná o sofistikované zařízení, dokládá také to, že zničení vlastního cíle je možné předejít i po vystřelení rakety. „V případě že po výstřelu rakety zaznamená zařízení IFF ve vzdušném prostoru vlastní cíl, je navádění rakety zastaveno a dochází k autodestrukci rakety,“ potvrdil podplukovník Řezníček, že na zajištění bezpečnosti vlastních prostředků je kladen velký důraz.
Po úspěšných vojskových zkouškách aktuálně dochází k modernizaci techniky. U průzkumných čidel RVR probíhá upgrade na zařízení IFF mód 5 a stávající radiostanice jsou nahrazovány radiostanicemi Harris. První křest v poli čeká novou techniku již na podzim během cvičení Tobruq Arrows, jehož hlavní náplní budou bojové střelby z protiletadlových raketových kompletů RBS-70NG. Cvičení bude zároveň sloužit i jako první společný výcvik vojáků, kteří jsou předurčeni pro podporu 4. brigádního úkolového uskupení Pozemních sil Armády ČR.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva