Moravskoslezský kraj: Mladí filmaři na Osoblažsku natáčí film Mord

26.12.2023 7:44 | Tisková zpráva

Rodinný příběh, který se odehrává během jednoho dne na zabijačce prasete, se v těchto dnech natáčí na Osoblažsku. Kromě neherců se v celovečerním debutu režiséra Adama Martince objeví i Albert Čuba nebo Janusz Klimsza.

Moravskoslezský kraj: Mladí filmaři na Osoblažsku natáčí film Mord
Foto: kr-moravskoslezsky.cz
Popisek: Moravskoslezský kraj

„Natáčení filmu Mord podpořil Moravskoslezský kraj jedním a půl milionem korun, a to v rámci našeho dotačního titulu na podporu audiovizuální tvorby. Režisér i kameraman pocházejí z našeho kraje a velmi mě těší, že si pro svůj celovečerní debut vybrali právě lokace v našem regionu. Chceme náš kraj propagovat nejen v oblasti cestovního ruchu, sportu nebo kultury, filmařina je další oblast, která na náš region může výrazně upozornit, navíc má pozitivní dopad na místní ekonomiku,“ uvedl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo a připomněl, že kraj už v minulosti podpořil produkce desítek filmů, které na území regionu vznikaly. „Audiovizuální tvorbu chceme podporovat i v dalších letech. Takzvané filmové vouchery budou čerpat finance z jedné z výzev Operačního programu Spravedlivá transformace, kterou vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí. Připravujeme žádost, abychom v příštích čtyřech letech mohli filmaře podpořit souhrnně padesáti miliony korun. Věřím, že budeme úspěšní, a že v našem kraji budou vznikat další zajímavé snímky,“ dodal náměstek hejtmana kraje Lukáš Curylo.

Mord vypráví rodinný příběh, který se během jednoho dne odehrává na pozadí tradiční rodinné zabijačky prasete. „Na minimalistické ploše jednoho rituálu a jednoho severomoravského stavení rozkrývá skryté konflikty, slabosti i hrdinství členů jedné české rodiny. Zabijačka je zde katalyzátorem potlačovaných emocí i dějištěm prozření. Děj filmu byl už od jeho raných začátku zasazen do Osoblažska, jelikož scénář vznikal také na základě historek a vzpomínek ze zabíjaček, které se odehrávaly v rodinném kruhu. Film se tak inspiruje skutečností a vzdává tím hold nejen místní specifické krajině, ale i povaze zdejších lidí, která mi je velice blízká,“ popsal režisér Adam Martinec, krnovský rodák a držitel Českého lva.

Ve snímku se objevují převážně neherci. „Hlavní kouzlo spočívá v naprosto specifickém způsobu, jakým oživují původní scénář. Neherci vycházejí z vlastní životní zkušenosti a reagují pouze tak, jak je jim to vlastní. Samotný film to tedy přibližuje životu, a to je něco, o co se neskromně pokoušíme. Žádná úskalí v tom skryta nejsou, jen byl asi pro všechny neprofesionální herce trochu šok, jak zdlouhavé natáčení může být,“ řekl producent Breathless Films Matěj Paclík.

Česká distribuční premiéra filmu Mord je naplánovaná na podzim roku 2024. Filmaři ale mají v plánu na různých místech v celém kraji zorganizovat předpremiéry filmu ještě před slavnostní kinodistribuční premiérou.

Podrobnosti o vyhlášené výzvě na podporu audiovizuální tvorby v Moravskoslezském kraji prostřednictvím filmových voucherů najdete na stránkách Operačního programu Spravedlivá transformace.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

To je ta vaše podpora firmám?

Vybírat od nich za poplatky pro veřejnoprávní média? Myslíte, že lidé chodí do práce poslouchat rádio nebo se dívat na tv?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

DIAMO: Odstřel skipové věže Dolu Lazy proběhne 27. 7. 2024

19:15 DIAMO: Odstřel skipové věže Dolu Lazy proběhne 27. 7. 2024

Státní podnik DIAMO pokračuje s demolicí bývalého Dolu Lazy. V sobotu 27. 7. v 10:00 hodin dopoledne…