Policie ČR: Důvěřuj, ale prověřuj! Před Vánocemi dvojnásob…

13.12.2020 11:54 | Zprávy

Internetoví podvodníci se před koncem roku opět snaží nachytat neopatrné uživatele internetového prostředí. Sice nevymysleli nic nového a užívají staré triky, ale jak je vidět, jsou to triky osvědčené a bohužel stále fungující.

Policie ČR: Důvěřuj, ale prověřuj! Před Vánocemi dvojnásob…
Foto: Policie ČR
Popisek: Policie ČR, logo.

Obzvláště v této uspěchané době, kdy se vlivem událostí přesunulo velké množství běžných činností do virtuálního světa Internetu, buďte opatrní a veškeré úkony čiňte s rozvahou a po důkladném rozmyslu. Důvěru je třeba si hýčkat a ne s ní zacházet jako s reklamním letákem!

Policisty v současné době zaměstnává zvýšený počet poškozených, kteří se díky své důvěřivosti a neopatrnosti stali obětí podvodu. Zejména se jedná o podvod s nabídkou společného života doplněnou žádostí o finanční pomoc a dále snahy vylákat od uživatelů internetového bankovnictví přístupové údaje k jejich bankovním účtům a platebním kartám.

"Americký voják"

V prvním případě má scénář podvodu různé podoby, které ale spojují společné prvky. Interně se tento podvod nazývá podle původního případu falešné identity „Americký voják“. Je postaven na modelu získání důvěry zejména osoby opačného pohlaví pod záminkou společné budoucnosti. Ústřední postavou tohoto podvodu a tedy vymyšleného příběhu bývá cizinec, který se snaží zkontaktovat osobu (oběť) přes různé komunikační portály, ať už seznamky či sociální sítě a vždy se zaštítí příběhem. V tomto příběhu jde o zlato, peníze či jiné cennosti, případně o jeho život. Vždy je třeba mu pomoci dostat tyto komodity z nějakého nebezpečného místa. Nejčastěji jsou to místa typu Afghánistán, Sýrie a další státy s nestabilním režimem a přítomností mezinárodních sil.

Tento podvodník se zpravidla vydává za amerického vojáka, námořníka, právníka, lékaře či úředníka, ale i umělce, kteří jsou zde na misi nebo mají možnost získat třeba dědictví a potřebují nalézt někoho, kdo jim pomůže s vyvedením zmiňovaného bohatství mimo nebezpečnou zemi, případně jim pomůže se záchranou života. Následuje samozřejmě příslib společné budoucnosti se zajištěným člověkem, popřípadě příslib na podílu z majetku. Objevil se i příběh námořníka bojujícího o život na potápějící se lodi. Dalším společným momentem jsou opakující se žádosti o zaslání finančních prostředků na zařízení potřebných postupů k převedení finanční hotovosti, vyvezení zlata ze země či vyřízení výjezdních povolení a úplatků pro místní autority. Komunikace probíhá přes chaty a emaily. Mnohdy za využití Google překladače.

Myslíte si, že na takovéto „pohádky“ nemůže nikdo naletět? Omyl… Osamělí lidé a např. lidé v těžké životní situaci hledají někoho, kdo jim dá nový cíl a impuls. A tím může být i záchrana života člověka či příslib nového vztahu. Policisté bohužel evidují případy, kdy oběti podvodníků, nejčastěji ženy, zaslaly finanční prostředky v rozmezí tisícových až milionových částek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český rozhlas: Upřesnění informací k registraci poplatníků

22:03 Český rozhlas: Upřesnění informací k registraci poplatníků

Vyjádření Českého rozhlasu k?fungování Účtu poplatníka a upřesnění informací ohledně registrací