SZÚ: Goji berry (Kustovnice čínská) dovážená do ČR může zdraví poškodit a ne zlepšit

19.09.2017 17:31 | Zprávy

V nedávných dnech se veřejnost prostřednictvím zprávy SZPI dozvěděla, že do ČR bylo dovezeno a distribuováno přes 9 tun kustovnice, která byla nepřípustně kontaminována pesticidy.

SZÚ: Goji berry (Kustovnice čínská) dovážená do ČR může zdraví poškodit a ne zlepšit
Foto: Státní zdravotní ústav
Popisek: Státní zdravotní ústav

9 tun těchto bobulí, pokud jedna váží 0,2 gramu a doporučená dávka pro děti je 15 bobulí denně (=3g), dospělí  30 bobulí denně (=6g), představuje až 3 miliony denních dávek pro děti nebo 1,5 milionu denních dávek pro dospělé.  Takže by to vystačilo na celý rok pro více než 8200 dětí. Tato aritmetika by byla nudná, pokud by nešlo o zdraví. Kustovnice, považovaná za „superpotravinu“, kterou si někdo kupuje kvůli podpoře svého zdraví, nikoli kvůli naplnění základních nutričních potřeb, tak zdraví spíše podlomí, rozhodně ne podpoří. Tragédie je v tom, že čeští výrobci/dodavatelé nakupují kontaminovanou surovinu a nekontrolují její kvalitu a zdravotní nezávadnost (doufejme, že to nedělají vědomě). Ale to není vše. V médiích dosud nezaznělo, že kromě 1-2 pesticidů, které překročily hygienické limity pro jednotlivé látky, obsahovala kustovnice v některých případech celkem přes 20 různých zbytků pesticidů, byť pod hygienickým limitem. A tuto směs toxických látek zatím nedokážeme spolehlivě zdravotně posoudit. Použití tak velkého počtu pesticidů rozum nebere. Jaké svinstvo, promiňte mi to slovo, se to dostává na trh v ČR jako zdraví prospěšná potravina?

V některých zemích Evropy (Německo) proto některé řetězce přijaly předběžná a dobrovolná opatření, že nebudou prodávat potraviny (ovoce a zelenina), kde je více než 5 různých zbytků pesticidů, samozřejmě všechna pod hygienickým limitem. Pikantní na tom je, že mezinárodní řetězce tuto strategii neuplatňují ve všech zemích jednotně, tedy alespoň podle našich zahraničních zdrojů informací. Alespoň něco. U domácích řetězců/obchodníků o ničem takovém nevíme. Co může za této situace spotřebitel dělat? Možná by se této lahůdce měl v zájmu podpory svého zdraví raději vyhnout, protože na štítku nevyčte, co kustovnice obsahuje. Ale prodejce/dodavatel by mohl dobrovolně o této kontrolní politice spotřebitele rovnou informovat. Nebo si kupovat „bio“ kvalitu, kde by pesticidy vůbec být neměly. Snad je to pravda, ale zaplatí asi 3-5x vyšší cenu. Ovšem zdraví je jen jedno, že. Pro informaci uvádíme tabulku, ve které jsou nedávné případy záchytu zbytku pesticidů, z nichž vždy některý byl nad hygienickým limitem a příklad zdravotních negativních efektů, které vyvolávají. Myslíme si, že je potřeba opravdu kompetentně zakročit - jde nám opravdu o zdraví!
Příklad počtu různých reziduí pesticidů ve vzorcích kustovnice čínské:

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Rusko

Opravdu jste prohlásila, cituji: ,,Co by si na nás Rusko vzalo?" Co třeba území nebo náš průmysl, byť už není tak slavný jako dřív, ale proč. Protože ho komunisti svou politikou zničili. A co si podle vás chce vzít na Ukrajině, na kterou zaútočilo? Nerostné suroviny má teď už USA, a že by jinak byla...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Obnova teplického nádraží pokračuje

20:16 Správa železnic: Obnova teplického nádraží pokračuje

Rekonstrukce druhé části nádražní budovy v Teplicích se blíží, Správa železnic vybrala projektanta s…