Úřad vlády: V Praze se uskutečnily už sedmé česko-polské mezivládní konzultace

03.06.2022 18:44 | Tisková zpráva

V pátek 3. června 2022 se v Praze uskutečnilo společné setkání zástupců české a polské vlády. Na v pořadí už sedmé mezivládní konzultaci jednaly kabinety v čele s premiéry Petrem Fialou a Mateuszem Morawieckim o aktuálních celospolečenských tématech. Setkání se uskutečnilo poprvé od srpna 2019 po pauze, kterou způsobila pandemie koronaviru.

Úřad vlády: V Praze se uskutečnily už sedmé česko-polské mezivládní konzultace
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před Úřadem vlády

Premiéři České a Polské republiky se nejprve setkali v Kramářově vile a poté se přesunuli za ministry do Lichtenštejnského paláce, kde se uskutečnil společný pracovní oběd. Mezi klíčová témata patřily dopady ruské agrese na Ukrajině, česko-polská spolupráce v současné nelehké mezinárodní situaci, energetická bezpečnost, ale i přeshraniční spolupráce a koordinace evropských politik.

„Mám velkou radost, že jsem mohl v Praze přivítat polského premiéra Mateusze Morawieckého. Povedlo se nám obnovit tradici společných jednání našich vlád, jak jsme se nedávno domluvili během mé návštěvy ve Varšavě. Setkáváme se ve velmi složité situaci. Čelíme ruské invazi na Ukrajinu a před našimi zeměmi stojí obrovské výzvy. Zároveň je to ale i situace, kdy se ukazuje, že Česká republika a Polsko mají na řadu věcí stejný názor a že jsme schopni společně dosáhnout velmi dobrých výsledků jednání třeba na půdě EU.,“ uvedl předseda vlády.

Premiér Petr Fiala připomněl, že obě země patří mezi nejaktivnější v pomoci Ukrajině v boji proti ruským agresorům i v pomoci uprchlíkům, kteří z Ukrajiny uprchli před válkou, a zopakoval, že Ukrajina se o obě země může opřít jako o své přátelé a může počítat s další humanitární a vojenskou pomocí. „Uděláme maximum pro to, aby Ukrajina nad Ruskem zvítězila,“ slíbil předseda české vlády.

Výsledkem dnešního jednání je také podpis rámcové dohody o posílení obranné spolupráce mezi ministerstvy obrany a obě země také podepsaly memorandum o spolupráci v dopravě v oblasti rozvoje dopravních spojení mezi polskými přístavy a Českem. Cílem je zajistit odolnost naší infrastruktury a rozšířit možnosti dodavatelských řetězců.

„Mluvili jsme také o otázkách přeshraniční spolupráce ohledně dopravy. Je potřeba dobudovat vzájemná vlaková a silniční spojení, abychom tak mohli rozvíjet potenciál našich zemí. S Polskem taktéž řešíme energetickou infrastrukturu. Domluvili jsme se na tom, že budou nadále pokračovat intenzivní jednání v této oblasti, abychom se co nejrychleji zbavili závislosti na ruské ropě a plynu. Jde o obnovu plynovodu Stork II a možnost využít kapacity polských LNG terminálů,“ dodal český premiér.

Hovořilo se i o dalších přeshraničních projektech, například o budování 5G sítí a rozvoji 5G služeb v pohraničí. V neposlední řadě informoval český premiér svůj polský protějšek o vrcholících přípravách českého předsednictví v Radě EU, které musí reagovat na zcela nový geopolitický kontext.

Česko-polské mezivládní konzultace se naposledy uskutečnily 28. srpna 2019 ve Varšavě

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

22:08 AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR …