Jestliže v roce 2008 ministerská vyhláška poprvé oficiálně umožnila vykazovat jednodenní péči na lůžku a o rok později vykázali lékaři 3,5 tisíce takových případů, loni už jich bylo bezmála 14 tisíc.
Přestože v Česku je jednodenní chirurgie relativně novinkou, její úplné počátky sahají až na přelom 19. a 20. století. V letech 1899 až 1908 provedl skotský lékař James H. Nicoll bezmála 9 tisíc operací jednodenních chirurgie, přičemž pacienty byly děti. K nejčastějším výkonům patřila operace kýly, rozštěpu patra či operace pro nápravu deformit nohy.
Masivní rozvoj nastal s rozvojem miniinvazivních operačních metod, především laparoskopie a artroskopie. Tyto postupy umožňují snazší hojení ran a zkrácení pobytu pacienta v nemocnici. K nejčastějším výkonům patří např. operace žlučníku, kýly, chronického zánětu slepého střeva, hemoroidů či křečových žil. Jde vždy o plánované zákroky.
Výkony VZP hradí formou balíčkové úhrady. Možnost poskytovat jednodenní péči mají jak ambulantní, tak lůžková zdravotnická zařízení, která splňují požadavky na personální a přístrojové vybavení. Zároveň ale musí mít i lůžkové zázemí klasické nemocnice, aby bylo možné řešit případné komplikace spojené s operací.
V roce 2012 bylo klientům VZP provedeno v jednodenní péči celkem 13 757 výkonů, z toho 6 404 v ambulantních zařízeních a 7 352 v lůžkových zařízeních. Celkem jde tedy oproti roku 2009 o nárůst o 383 %. V současné době jsou nasmlouvané kapacity dostatečné a poskytují i rezervu pro další růst. VZP nicméně nevylučuje, že do budoucna se může síť poskytovatelů jednodenní péče rozšiřovat. Z hlediska odbornosti s převahou zvítězila chirurgie (8 597 výkonů) s odstupem následovaná ortopedií (3 202).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: VZP