dTest: Ceny a kvalita dětského zboží v ČR a SRN

11.08.2019 10:57

Tématu dvojí kvality se věnujeme v našich testech pravidelně. Letos mimo jiné došlo na české a německé dětské rýžové krekry (dTest 5/2019). Rozdíly v kvalitě jsme nezjistili, ovšem zarazil nás výrazný rozdíl v ceně – český výrobek téže značky vyšel výrazně dráž než německý. Rozhodli jsme se ověřit, zda to byla náhoda, nebo pravidlo. Rozjeli jsme se proto k našim sousedům, nakoupili 16 výrobků značek dostupných i u nás a porovnali je s jejich českými dvojníky. Kvalita je téměř stejná, ceny nikoliv.

dTest: Ceny a kvalita dětského zboží v ČR a SRN
Foto: dTest
Popisek: dTest

Na seznam jsme zařadili nejrůznější výrobky pro malé děti: počáteční kojenecké mléko, pleny, několik příkrmů, sušenky, obilné kaše i ovocný čaj. Při výběru jsme měli jedinou podmínku – muselo jít o značky, které se prodávají jak v Německu, tak u nás. Nakupovali jsme v řetězcových drogeriích a supermarketech. Celkem jsme pro potřeby našeho porovnání pořídili 32 výrobků a zjišťovali, zda se nějak liší údaje o jejich složení, hmotnosti a výživových hodnotách.

28 jednovaječných dvojčat

Otázka rozdílné kvality zboží v různých státech Evropské unie prošla od roku 2011, kdy se o ní začalo vážně diskutovat, zajímavým vývojem. Pro shrnutí: na počátku stály postesky některých spotřebitelů, pozdější studie ukázaly, že rozdíly ve složení potravin mezi státy existují, pak se tématu chopili politici, včetně oficiálních míst Evropské unie, a letos přišly první plody jejich práce. Téma reflektuje v dubnu schválená směrnice o ochraně spotřebitele – v České republice se prodej zboží „dvojí kvality“ zřejmě stane přestupkem – a na sklonku června zveřejnila Evropská komise výsledky obsáhlého srovnání potravin, které existenci rozdílů ve složení a výživové hodnotě opět potvrdilo. Více si o něm můžete přečíst v článku Evropský průzkum rozdílů kvality potravin (ZDE).

Ve světle posledních událostí jsme byli zvědavi, jak se k různým trhům stavějí výrobci potravin a potřeb pro malé děti. Po pročtení etiket jsme k deklarované kvalitě srovnávaných výrobků neměli připomínky. Všechny dětské potraviny, kromě počáteční kojenecké výživy Nestlé Beba a výrobků značky Bebivita, nesly bio certifikaci. Požadavkům příslušných předpisů vyhověly i údaje ve výživových tabulkách. Velká míra shody byla dána i tím, že se v mnoha případech v České republice prodává zboží určené pro německý trh, jen je dodatečně označeno českou etiketou.

Jiná továrna, jiný příkrm

Z naší zkušenosti se ukazuje, že potíže s rozdílným složením vznikají, když zboží pro různé trhy pochází z různých továren. V našem porovnání taková situace nastala v případě příkrmu s masem značky Hipp.

V Německu prodávané příkrmy se vyrábějí přímo v Německu, do českých obchodů putuje maďarská produkce. Už při výběru jsme měli potíž koupit v obou státech stejný výrobek. Německá kombinace rýže, mrkve a krůtího masa se u nás nenabízí. Nejblíže jí je Hipp Zelenina a rýže s telecím masem, kterou zase nevedou v Německu. Pokud však jde o složení, výrobky jsou si v hlavních rysech podobné. Oba jsou v bio kvalitě, obsahují 8 % masa, 39 %, resp. 38 % zeleniny, rýži a řep­kový olej.

Opravdu zásadně se lišily instantní krupicové kaše Bebivita Milchbrei mit Kekse. V Česku koupená kaše ukrývala mleté sušenky s palmovým olejem, z Německa jsme si však přivezli kaši s přídavkem máslových sušenek. Odlišovaly se i výživové hodnoty. V Německu prodávaná varianta byla z důvodu vyššího obsahu tuku a cukru vydatnější. Musíme však dodat, že rozdíl obou výrobků může být způsoben změnou receptury, což výrobce deklaroval na německém obalu. Je proto možné, že se v Česku zatím ještě doprodávají dřívější zásoby „staré verze“.

Odlišné jen zdánlivě

Deklarace u zbývajících dvojic výrobků byly v zásadě totožné, i když v některých případech na první pohled vypadaly mírně odlišně. Zde však byly důvodem odlišnosti zřejmě jiné zvyklosti tvůrců německých a českých etiket. Příkladem může být počáteční kojenecká výživa Nestlé Beba HA Optipro 1. Česká a německá verze měly trochu rozdílné seznamy ingrediencí, protože například česká etiketa všechny minerální látky vyjmenovala v jedné souhrnné závorce, zatímco německá každou zvlášť. Tím se poněkud změnilo pořadí jednotlivých složek v seznamu, nicméně v zásadě šlo v obou případech o totožné výrobky.

Další rozdíl způsobený patrně tvůrcem etikety jsme zaregistrovali u ovocných kapsiček Hipp. Česká Hipp Hippis Jablko-Hruška-Banán byla podle obalu určena dětem od čtyř měsíců, německá Hipp Hippis Apfel-Birne-Banane dětem od jednoho roku. Složení i nutriční hodnoty byly však v obou případech totožné. Abychom zjistili, kde je pravda, zeptali jsme se přímo výrobce. Věk uvedený na české etiketě podle něj souhlasí a německý údaj vychází z rozdílného marketingového rozhodnutí.

Poslední rozdíl, který upoutal naši pozornost, se rovněž pojí se značkou Hipp a týká se ovocného jablečno-mangového příkrmu. Šlo však pouze o detail: v Německu prodávaná sklenice Hipp Mango-Banane in Apfel obsahovala 160 g, u nás se prodávala 190g varianta. Obě pocházely z německé výroby a deklarované údaje o složení a obsahu živin se v obou případech shodovaly.

Kolik si připlatíme?

Nejvýrazněji se nakonec u českých a německých vzorků lišily ceny. Srovnání dopadlo jednoznačně hůře pro české zákazníky. V českých prodejnách jsme za nákupní košík zahrnující jednu kojeneckou výživu, dvojici ovocných čajů, dvě balení plen, dvě instantní kaše, čtvery sušenky a pětici příkrmů nechali 1710,90 Kč. V Německu nás totožný nákup vyšel na 53,59 eura, což při kurzu eura na konci června odpovídalo 1369,60 Kč.

Bez jediné výjimky se v českých obchodech prodávalo zboží dráž než v německých. V přehledu srovnávaných výrobků najdete kolonku uvádějící, o kolik procent byly české ceny vyšší. V průměru rozdíl činil 43 %. Nejvíce – více než dvakrát tolik - český zákazník zaplatí za sušenkové kaše Bebivita Milchbrei Keks. V Německu 500g balení vyšlo v přepočtu na 65,20 Kč, u nás 600g na 169 Kč. V přepočtu na 100 gramů si u sousedů účtovali 13 Kč, u nás 28,20 Kč.

Výrazně dráž (o 89 %) se v Česku prodává i Hipp Bio ovocný čaj a o více než 50 % jsou u nás dražší krekry Bebivita Reiswaffeln Himbeere-Joghurt a příkrmy značky Hipp (Hippis Jablko-Hruška-Banán, Mango-Banane in Apfel a Zelenina a rýže s telecím masem).

Nemile nás překvapil také rozdíl v ceně jednorázových plenek. Zcela shodné balení se nám podařilo koupit jen v případě plenek dm Babylove Premium Windeln 4+, kde jedna plenka českého kupce vychází na 5 Kč, zatímco německého na 3,70 Kč, což je 35% rozdíl. Plenky Pampers ve velikosti 4 se na českém a německém trhu nabízejí v různě velkém balení, proto měrné ceny nejsou 100% srovnatelné. Nicméně při volbě těch nejpodobnějších variant vyšla u nás jedna plenka o 38 % dráž (7,30 Kč vs. 5,30 Kč).

Nejblíže si byly ceny české a německé kojenecké výživy Nestlé Beba, i když i zde vyšlo zboží v českém obchodě o 7 % dráž. Podobný cenový rozdíl (8 %) jsme pak zaznamenali i u instantní kaše dm Babylove Bio Milch­brei Banane.

Proč si připlatíme?

Malý vliv mají rozdílné sazby daně z přidané hodnoty. V Německu je to u potravin 7?% a u plenek 19?%. V České republice se počáteční kojenecká výživa daní 10?%, ostatní dětské potraviny 15?% a plenky 21?%. Rozdílná daň ovšem námi zjištěné cenové rozdíly nevysvětluje. Sami obchodníci podle starších vyjádření vyšší ceny zdůvodňovali odlišnou strukturou českého a německého tržního prostředí, například jinou daňovou zátěží prodejců. Bohužel nedokážeme posoudit, kde je pravda.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vláda odvolala na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou

22:03 Úřad vlády: Vláda odvolala na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou

Vláda na vlastní žádost odvolala z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hl…