Prolomit jednoduché heslo, jako je třeba 123456, slunicko nebo fotbal, je pro hackera asi tak složité, jako je pro kasaře odemčení zámku na kolo. Vzhledem k tomu, že na svých soukromých online účtech schraňujeme stále osobnější a důležitější informace, je proto nesmírně důležité zajistit je heslem, které bude téměř neprolomitelné.
Jak se prolamují účty?
Hackeři při snaze rozluštit vaše heslo používají již řadu let slovníkový útok. To znamená, že mají k dispozici program, který automaticky zkouší do vašich přihlašovacích údajů vyplňovat hesla ze slovníku. Díky moderní výpočetní technice a rychlému internetu mohou takto vyzkoušet ohromné množství slov za krátkou dobu. Pokud tedy používáte jako heslo obyčejné slovo, které lze najít ve slovníků, důrazně doporučujeme ho změnit. Pro podstatně lepší zabezpečení nahradit některá písmena číslicemi. Pro snazší zapamatování využít i jejich podobnost – například můžete „i“ zaměnit za „1“ nebo „a“ za „@“.
Kromě tradiční slovníkové metody ale hackeři dnes využívají i pokročilejší nástroje, které využívají heuristických analýz a umělé inteligence. Rizikem je také lidská chyba. Čím dál více sahají po metodách sociálního inženýrství nebo phishingu, kdy se vás snaží kontaktovat například podvodným e-mailem, který vypadá k nerozeznání třeba od zprávy vaší banky. V něm vás hacker žádá o vyplnění osobních či přihlašovacích údajů například kvůli změnám v e-bankingu. Pokud naletíte, dáte mu sami své heslo. Buďte proto obezřetní a nevěřte tomu, že by vám instituce jako banka psala, že od vás potřebuje znovu vyplnit vaše přihlašovací údaje. Sama je musí mít pečlivě uložené a pokud by přesto došlo k problému, rozhodně vás nebude žádat o jejich zaslání hromadným e-mailem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Další články z rubriky

20:16 FNUSA: Šetrnější přístup k léčbě parodontitidy přináší méně komplikací
Záněty dásní se vyskytují často a většinou probíhají bezproblémově. Jakmile ovšem zánět přejde na ji…