Oficiálně se Sovětský Svaz rozpadl 31. prosince 1991, ve skutečnosti ale k němu došlo už v létě téhož roku, protože vztahy mezi zbylými 12 republikami se výrazně zhoršovaly.
Sovětský Svaz často nevybíravou formou usiloval o nastolení komunismu v Marxově a Leninově podání, a to jak na domácí, tak i na světové půdě. SSSR však ve skutečnosti nikdy nebyl socialistickým ani komunistickým státem, jelikož označování zemí bývalého východního bloku komunistickými či socialistickými je nepřesné a zavádějící, jelikož zřízení a politika východního bloku neodpovídala ideálům socialismu ani komunismu.
Čtěte také:
Filip udělal z Fidela Jánošíka. Štětina a Polčák jsou znechuceni: Ohavnost
Filip popřál Fidelu Castrovi k narozeninám: Tvůj boj proti útlaku je inspirací
Dolejš (KSČM): USA v pasti svých zjednodušených receptů
S iniciativy SSSR bylo vytvořeno obchodní společenství RVHP (Rada vzájemné hospodářské pomoci) a Varšavská smlouva. Právě ta byla protiváhou Severoatlantické aliance NATO.
Obě tato uskupení zahrnovala nejen republiky Sovětského Svazu, ale i „satelity", mezi něž patřilo kromě Československa také například Polsko, Německá demokratický republika (NDR), Bulharsko či Rumunsko. Deklarované „přátelství se Sovětským Svazem na věčné časy" (s oblibou se potichu dodávalo - ale ani o den víc) vedlo k tomu, že ve všech satelitních státech byla ústavou uzákoněna vedoucí úloha Komunistické strany.
Kissinger byl proti rozpadu

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká