Jde už o šestého až devátého potomka sokolího páru, který v Temelíně hnízdí od roku 2020. Radostnou událost potvrdil ornitolog, který mládě zároveň okroužkoval a zkontroloval jeho zdravotní stav. Na záchraně vysoce ohroženého druhu sokola stěhovavého spolupracuje Skupina ČEZ s ornitology už od roku 2011.
„V budce byla čtyři mláďata, což je u sokolů maximum. Všechny čtyři byly samice. Samice jsou u sokolů větší, rodiče tak budou mít náročné jaro, aby je ukrmili. Zatím jsou mláďata ve výborné kondici, samice se je právě chystala krmit,“ uvedl Václav Beran z organizace ALKA Wildlife, který zároveň působí jako zoolog a kurátor Oblastního muzea v Ústí nad Labem a dodal: „Přišli jsme v ideální dobu, ta mláďata byla 15-20 dnů stará, takže ideální doba na kroužkování.“
Mláďata dostala kroužky na obě nohy. Jeden potvrzuje původ z Česka a druhý umožňuje sledování na dálku pomocí dalekohledů. Podle ornitologů kroužkování ptáky nijak nebolí, je srovnatelné s nasazením prstýnku. Malí sokoli se v budce v Temelíně zdrží zhruba dva měsíce. „Od vylíhnutí trvá 45 dní než se naučí létat. Pak přibližně dvacet dní ještě zůstávají a poté své rodné hnízdo opustí,“ vysvětlil Václav Beran.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva