Komunisté oplakávají pád Sovětského svazu: Američani se roztahují

15.08.2011 9:54 | Zprávy

Před 20 lety, v létě 1991, začal rozpad Sovětského Svazu (SSSR), který fungoval od roku 1922. Země, která po roce 1948 na řadu let ovlivnila dění také v tehdejším Československu. Tento svazový stát se rozkládal na území dvou světadílů - Evropy a Asie a jeho součástí bylo 15 svazových republik, které většinou nedobrovolně do tohoto svazku „vstoupily". Rozpad tohoto kolosu nastal po příchodu Michaila Gorbačova, neprve generálního tajemníka Komunistické strany Sovětského svazu (KSSS), a poté prezidenta.

Komunisté oplakávají pád Sovětského svazu: Američani se roztahují

Jeho politika „glasnosti" vedla k otevřenějšímu dialogu, což ale mělo za následek, že se od SSSR koncem roku 1990 odtrhly pobaltské republiky - Lotyšsko, Estonsko a Litva. Jejich připojení však bylo skutečně násilné, takže šlo vlastně o okupaci a proto se tyto země ani nepovažovaly za nástupnické.

Oficiálně se Sovětský Svaz rozpadl 31. prosince 1991, ve skutečnosti ale k němu došlo už v létě téhož roku, protože vztahy mezi zbylými 12 republikami se výrazně zhoršovaly.

Sovětský Svaz často nevybíravou formou usiloval o nastolení komunismu v Marxově a Leninově podání, a to jak na domácí, tak i na světové půdě. SSSR však ve skutečnosti  nikdy nebyl socialistickým ani komunistickým státem, jelikož označování zemí bývalého východního bloku komunistickými či socialistickými je nepřesné a zavádějící, jelikož zřízení a politika východního bloku neodpovídala ideálům socialismu ani komunismu.

Čtěte také:
Filip udělal z Fidela Jánošíka. Štětina a Polčák jsou znechuceni: Ohavnost
Filip popřál Fidelu Castrovi k narozeninám: Tvůj boj proti útlaku je inspirací
Dolejš (KSČM): USA v pasti svých zjednodušených receptů

S iniciativy SSSR bylo vytvořeno obchodní společenství RVHP (Rada vzájemné hospodářské pomoci) a Varšavská smlouva. Právě ta byla protiváhou Severoatlantické aliance NATO.

Obě tato uskupení zahrnovala nejen republiky Sovětského Svazu, ale i „satelity", mezi něž patřilo kromě Československa také například Polsko, Německá demokratický republika (NDR), Bulharsko či Rumunsko. Deklarované „přátelství se Sovětským Svazem na věčné časy" (s oblibou se potichu dodávalo - ale ani o den víc) vedlo k tomu, že ve všech satelitních státech byla ústavou uzákoněna vedoucí úloha Komunistické strany.

Kissinger byl proti rozpadu

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Zase zpackaný projekt

Jestli je pravda, že ohledně dostavby Dukovan vaše vláda spoléhá do značné míry na dohody o smlouvách budoucích, jak tvrdí Havlíček, nemyslíte, že je to chyba? Já nevím, ale dá se takovým dohodám věřit? Aby to nedopadlo jako téměř vždy, že se o něco zásadního připravíme. A jak je možné, že tak důlež...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

20. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

10:39 20. týden na trhu pohonných hmot ČMKB

Denní kontrakty motorové nafty na trhu pohonných hmot Českomoravské komoditní burzy Kladno se ve 20.…