Proč se vyhýbáme preventivním prohlídkám

01.01.2013 0:00

Z nedostatku času? Neumíme s ním hospodařit! Ze strachu? Zbabělost nás může i zahubit! Z nedbalosti? Tak si pak nestěžujte!

Proč se vyhýbáme preventivním prohlídkám
Foto:
Popisek:

Všude slyšíme, jak je dnes zdravotnictví drahé, kolik peněz po nás chtějí za léky, pobyt v nemocnici, návštěvy specialisty. A když máme možnost udělat něco pro své zdraví včas a sami, tak se nám nechce. K zubaři se bojíme a  leckdo z nás ani neví, na jakou bezplatnou prevenci má nárok.

Ukázněnější jsou v tomto směru ženy, hlavně ty mladé, které si již osvojily pravidelné návštěvy gynekologa a zvyšuje se i procento žen, které podstupují pravidelně mamografické vyšetření. Je totiž všeobecně známo, že včas objevený nádor prsu dává obrovskou šanci na vyléčení.

Rakovinné bujení je totiž zákeřné  a nebezpečné nejen v tom, že zatím nemáme léky na všechna onkologická onemocnění, ale i v tom, že začíná zprvu nenápadně, plíživě a také bezbolestně. O to horší je pak rozvinuté stádium nemoci.

Víme to všichni, ale přesto preventivní prohlídky zanedbáváme a návštěvu lékaře i při různých zdravotních potížích, signalizujících že něco není v pořádku, odkládáme jak jen to jde. Nejsou řídké případy, že je diagnoza vyslovena až tehdy, když nás rychlá záchranná služba přiveze do nemocnice. To už ale bývá pozdě i když by bývalo stačilo tak málo.

Přitom zdravotní pojištovny hradí od určitého rizikového věku nejen mamograf, ale i jednoduché vyšetření zaměřené na rakovinu tlustého střeva, která je zase doménou mužů.

Tento problém přetrvává nejen u pacientů s onkologickými problémy, ale i u lidí, kteří trpí kardiovaskulárními potížemi, mají sklony k obezitě, diabetu, šedému zákalu  a dalším chorobám, kterým by se při ukázněnějším přístupu k vlastnímu zdraví dalo předejít, nebo je alespoň včas objevit a léčit.

Proto znovu připomínáme! Nezanedbávejte preventivní péči o své zdraví a využívejte možností, které nabízejí zdravotní pojišťovny. Tak mnoho toho zdarma od nich zase nedostaneme, tak proč se zbavovat i této možnosti. Věřte, nestojí to za to.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Redakce

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Další články z rubriky

Takhle začíná válka. Z otřeseného Slovenska chodí temné zvěsti

11:31 Takhle začíná válka. Z otřeseného Slovenska chodí temné zvěsti

Slovensko zažívá šok z atentátu na svého demokraticky zvoleného premiéra. „Je to odrazem násilného p…