Pro schválení poslanecké ústavní novely je třeba 120 hlasů. Není ale jisté, zda se je podaří najít, i když na zrušení doživotní imunity se dohodli představitelé všech sněmovních stran.
Poslední pokus zrušit imunitu ztroskotal loni v dubnu kvůli nedisciplinovanosti několika sociálnědemokratických senátorů, kteří klíčové hlasování v Senátu propásli. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc ale řekl v rozhovoru pro Český rozhlas, že tentokrát se podobné extempore nebude opakovat.
„Pro toto hlasování je třeba 120 hlasů bez ohledu na počet přítomných a já bych chtěl vyzvat zástupce vládní koalice, pokud to myslí vážně s omezením imunity, aby toto hlasování proběhlo tehdy, kdy tady vládní koalice bude mít většinu svých poslanců, aby se nestalo to, že tento zákon spadne pod stůl,“ zmínil Tejc dnes ráno.
Schvalovat se má verze, v níž by poslance ani senátora nebylo možné trestně stíhat bez souhlasu jeho komory. Pokud by ale Poslanecká sněmovna nebo Senát s vydáním nesouhlasily, nic by nebránilo stíhání po zániku mandátu.
Poslanci budou hlasovat také o návrhu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), jenž chce imunitu omezit jen na projevy v parlamentu. Jeho návrh ale patrně nemá příliš mnoho šancí. Podle Kalouska ale neumí s tímto ústavním nástrojem zákonodárci zacházet, což se prý ukázalo při vydání jeho stranické kolegyně Vlasty Parkanové k trestnímu stíhání.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb