Varování guvernéra ČNB: Do EU budeme už jen platit, žádné dotace. Jsme bohatí

31.10.2012 19:40 | Zprávy

REPORTÁŽ (UVNITŘ FOTOGALERIE) Přednáška „nejvyššího“ českého bankéře, guvernéra ČNB Miroslava Singera vyvolala u budoucích právníků z Univerzity Karlovy nebývalý zájem. Před sálem praskajícím ve švech Singer mluvil na téma Krize eurozóny a česká ekonomika.

Varování guvernéra ČNB: Do EU budeme už jen platit, žádné dotace. Jsme bohatí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Guvernér ČNB Miroslav Singer přednášel na právnické fakultě na téma Krize eurozóny

Zástupce Spolku českých právníků Všehrd, který přednášku pořádal, v úvodu konstatoval, že když si během dne do vyhledávače zadal slovo krize, bylo nalezeno přes 23 milionů odkazů, což podle něho naznačuje, jak to se současnou situací vypadá.

Hned poté, co se slova ujal Miroslav Singer, mínění značně poopravil. „Počkejte ještě, nikam nechoďte,“ zarazil guvernér pořadatele, který chtěl z katedry odejít a dotázal se ho, v jakém jazyce slovo krize vyhledával. Prý v češtině. „A vidíte, kdybyste pro vyhledávání zvolil třeba čínštinu, anebo i španělštinu, protože tou se nemluví zdaleka jen ve Španělsku, výsledek by byl razantně nižší,“ uvedl šéf centrální banky s tím, že mnoha významných zemí světa se krize vůbec netýká.

Víra v eurozónu byla jen iluzí

„Budu chvíli mluvit a pak dáme určitě prostor k vašim dotazům. Nicméně pokud budete mít nějaký postřeh v průběhu mé přednášky, klidně se ptejte. Učil jsem nějakou dobu americké fotbalisty, takže mě teď jen tak něco nepřekvapí a nevyvede z míry, klidně mi do toho skákejte,“ zavtipkoval v úvodu.

Řeč se nejprve točila především kolem eurozóny a její krize. Evropská měnová unie v prvních letech svého fungování podle Singera podněcovala růst obchodu a země jižního křídla díky členství v ní rychle rostly. „Prvních deset let eurozóny vytvářelo dojem, že všechno půjde hladce,“ shrnul.

Avšak víra, že členství v eurozóně povede k větší disciplíně hospodářských politik se posléze ukázala být pouhou iluzí.

Guvernér ČNB poukázal i na hlediska, které v souvislosti s krizí eura často zmiňuje i prezident Václav Klaus. „Jádrem problému je zkrátka to, že eurozóna není dostatečně homogenní oblastí,“ poukazoval Miroslav Singer.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

porodnost

Paní Schillerová, nemyslíte, že alfou a omegou zvýšení porodnosti je kromě toho, co píšete hlavně zvýšení životní úrovně občanů ČR a zvýšení mezd? A jestli si to myslíte, máte i plán, jak toho docílit? A co jste proto udělali dosud - třeba za období, kdy jste byli ve vládě a třeba vy sama jste byla ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

 Přisypávání cvrčků do salámu. I s výkaly. „Plán, jak nám ublížit.“

20:05 Přisypávání cvrčků do salámu. I s výkaly. „Plán, jak nám ublížit.“

Hmyz, konkrétně cvrčci, jako součást uzenin a masných výrobků. Studie z Mendelovy univerzity v Brně,…