„Kdy už vypadne?“ Konec Foldyny v ČSSD a spousta zlé krve. Maláčová, Petříček, Hamáček, Štětina a další, je to síla

13.02.2020 20:26

Uvnitř sociální demokracie se rozhořel spor o tom, kdo má politickou stranu opustit. Poté, co se vedení sociální demokracie vyjádřilo, že se chce zabývat výroky poslance Jaroslava Foldyny na adresu organizace Člověk v tísni a jejího ředitele Šimona Pánka, sám Foldyna prohlásil, že ze strany odejde, pokud neodejdou místopředsedové strany. K odchodu vyzval neomarxistické a liberální politiky, kteří podle něho ČSSD táhnou ke dnu. Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček Foldynovi vzkázal, že pokud chce ze strany odejít, může tak učinit. „ČSSD není kriminál, každý může odejít,“ napsal Hamáček. A ozvali se i další hlasy. „Bože, kdy už ten Foldyna konečně vypadne?“ padla otázka.

„Kdy už vypadne?“ Konec Foldyny v ČSSD a spousta zlé krve. Maláčová, Petříček, Hamáček, Štětina a další, je to síla
Foto: Zuzana Koulová
Popisek: Jaroslav Foldyna na sjezdu ČSSD

Anketa

Máte rádi Stanislava Křečka?

95%
5%
hlasovalo: 32254 lidí
Celý spor o odvolání poslance Jaroslava Foldyny z ČSSD odstartovaly jeho výroky na adresu organizace Člověk v tísni a jejího ředitele Šimona Pánka v souvislosti s volbou nového ombudsmana. „Dozvěděl jsem se, že Šimon Pánek, představitel organizace Člověk v tísni, která údajně pomáhá lidem, posílá předsedům politických stran esemesky, ve kterých jim jaksi dává najevo, v podstatě jim vyhrožuje, že budou mít problémy, když budou volit Stanislava Křečka,“ prohlásil Foldyna, aniž své nařčení jakkoli doložil. Za svá slova následně Foldyna sklidil silnou kritiku, a to i od svých spolustraníků.

Foldynu kritizovali například ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a ministr zahraničí Tomáš Petříček. „Stydím se za Jaroslava Foldynu a distancuji se od jeho slov na účet Člověka v tísni. Jaroslav Foldyna nemůže mluvit za ČSSD. Dnes dokázal, že má do sociálního demokrata hodně daleko. Člověk v tísni odvádí skvělou práci v Česku i ve světě,“ napsala Maláčová na svůj Twitter.

Přidal se též Petříček se slovy, že Foldyna neodráží hodnoty sociální demokracie. „Můj postoj a názory se nemění. J. Foldyna vyjadřuje názory, které neodrážejí postoje vedení ČSSD a hodnoty sociální demokracie. Šíření pomluv u řečnického pultíku, jinak to nejde nazvat, je další kapka do přetékajícího džbánu. Měl by se omluvit Š. Pánkovi i Člověku v tísni,“ kritizoval spolustraníka Petříček.

Kritika přicházela i od některých opozičních poslanců. Šéfové ODS, Pirátů, KSČM, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN uvedli, že od Pánka žádnou zprávu nedostali.

Připojil se dále předseda ESO Jaromír Štětina. „Pan Foldyna nesahá Šimonovi Pánkovi ani po kotníky. Znám Šimona dlouhá léta, cestovali jsme spolu, zakládali jsme spolu Člověka v tísni, byli jsme spolu na řadě humanitárních akcí a důrazně protestuju proti pomluvám pana Foldyny,“ opřel se do poslance.

Následně místopředseda strany Ondřej Veselý uvedl, že jde o Foldynův osobní názor, ne názor ČSSD, a podotkl, že by se jeho chováním mělo zabývat i stranické vedení.

Na to, že by se vedení strany mělo jím zabývat, Foldyna v rozhovoru pro iRozhlas.cz uvedl, že odejít by ze strany měli jiní nežli on. A podotkl: „Když neodejdou oni, odejdu já.“ „Já jsem do strany vstoupil v prosinci roku 1989. Nezměnil jsem se já, ale díky nim se změnila sociální demokracie. A preference tomu odpovídají,“ řekl dále.

Vyjasnil, i koho myslí tím „oni“: „Když neodejdou představitelé liberální a neomarxistické sociální demokracie, která táhne stranu ke dnu,“ řekl jasně. Má jít právě o výše zmíněné místopředsedy strany, kteří jej vyzývají, aby ČSSD opustil.

Foldynovi vadí zejména to, že místopředsedové vládní strany se scházejí se zástupci Milionu chvilek pro demokracii a dostávají od nich úkoly. To otevřeně přiznal místopředseda neziskové organizace Benjamin Roll. „My jsme chtěli, aby se zasadili o to, aby například v blížících se volbách do mediálních rad neprošli kandidáti napojení na dezinformační scénu,“ přiznal v rozhovoru v Českém rozhlase s tím, že se jednalo o místopředsedy ČSSD Tomáše Petříčka, Michala Šmardu a Ondřeje Veselého.

„Ať odejdou oni. Ať jdou k Milion chvilkám a demonstrují. Ať odejdou z vlády, když jsou její součástí a stejně se scházejí s organizací, která usiluje o její pád,“ vzkázal jim Jaroslav Foldyna. „Měli by se ale začít dívat pravdě do očí a neokopávat každému kotníky,“ dodal.

Pokud tito „moudrolíni, co tady filozofují“, neodejdou, je připraven opustit ČSSD on. Na dotaz, zda se nebojí, že jej vedení ČSSD ještě dříve ze strany vyloučí, pak odpověděl: „Bojím se jen Boha“.

Předseda ČSSD a ministr vnitra Jan Hamáček na výrok Foldyny o možném odchodu Foldyny na Twitteru podotkl, že pokud chce Jaroslav Foldyna ze strany odejít, může tak učinit. „ČSSD není kriminál, každý může odejít,“ napsal Hamáček.

 

 

A na tato slova přidal svůj komentář též novinář Alexandr Mitrofanov. „Tumáš, Jardo, kropáč,“ obul se na Foldynu.

Či občanský aktivista Tomáš Peszynski. „Bože, kdy už ten Foldyna konečně vypadne? Už o tom nemluv a táhni!“ vyzval poslance.

Není to poprvé, co Foldyna čelí možnému vyhazovu ze sociální demokracie. Tomu čelil již loni v září na jednání předsednictva. Iniciativa stranického grémia ovšem těsně neuspěla. Foldyna tehdy spolustraníky pobouřil například výrokem, že by podporoval rekonstruovanou vládu předsedy ANO Andreje Babiše v případě, že by ji opustila ČSSD.

Kam případně Foldyna zamíří, není jisté. „Zatím nebudu prozrazovat nic, zatím se k tomu nemohu vyjádřit. Není to dnes na programu,“ uvedl pro server iRozhlas.cz.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Právo na zdravého prezidenta! sekl Kocáb. A Ringo Čech, ten Zemana pomstil

8:04 Právo na zdravého prezidenta! sekl Kocáb. A Ringo Čech, ten Zemana pomstil

Před kamerami na CNN Prima News proti sobě usedli dva hudebníci – Michael Kocáb a František Ringo Če…