„Víte, jak to dopadá.“ Imunolog rozstřelil hlídání covidu. Funguje to jinak

20.10.2021 15:43

Epidemie covidu-19 opět posiluje. Imunolog Vojtěch Thon, který dnes hovořil na ČRo, ovšem poznamenal, že z covidu se stala sezónní nemoc. Problém vidí v tom, že nakažení nedostávají včas patřičnou léčbu ještě předtím, než se dostanou do nemocnice. Tu by měli poskytovat praktičtí lékaři. A pokud jde o to, že by se měla kontrola dodržování opatření přesunout na třetí subjekty (např. restaurace), měl jedinou poznámku. „Víte, jak to dopadá.“

„Víte, jak to dopadá.“ Imunolog rozstřelil hlídání covidu. Funguje to jinak
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: prof. MUDr. Vojtěch Thon, Ph.D.

Anketa

Je kancléř Mynář dobrý člověk?

41%
34%
hlasovalo: 25010 lidí
Imunolog Vojtěch Thon řekl, že ČR je v úplně jiné situaci než před rokem, protože řada lidí se s virem už setkala, tedy nejsou „imunitně naivní“, což ještě podpořilo očkování. Nárůst čísel ho nepřekvapuje, protože se jedná o sezónní nemoc. Ovšem problém vidí v tom, že nakažení nedostávají včas patřičnou léčbu ještě předtím, než se dostanou do nemocnice, kde pak umírají v těžkém stavu. Konstatoval, že pokud se na virus bude testovat, tak bude zachytáván. Ale dodal, že je rozdíl mezi infikovanými a nemocnými a právě ti, kdo jsou nemocní a v rizikové skupině, by měli zavčas dostat léčbu.

„A to od praktických lékařů. V současné době chybí doplnění této léčby do praktických postupů pro praktické lékaře, aby mohli nasadit také léky, které patří do té skupiny imunitu potlačujících léků, to je první věc, a za druhé, aby mohli testovat, zda dochází k poruchám krevního srážení a mohli nasadit včasnou léčbu, která existuje a není tak drahá, lidem, kteří jsou v domácím ošetřování, aby se nedostávali do nemocničního prostředí,“ doporučil vědec. Dodal, že podání monoklonálních protilátek je jen špička ledovce a mluví o jiných problémech spojených s covidem.

Co se týče požadavků na kontrolování očkování/testu v restauracích, o kterém se hovoří, Thon řekl, že „víte, jak to dopadá“, když je povinnost svalena na třetí subjekt. Je podle něj také zbytečné selektivně testovat neočkované, když očkovaní jsou přenašeči. A pokud jde o návrh testovat všechny, Thon se ptal, zda je to třeba, když je koronavirus již prakticky sezónním virem. „Naše populace je v té situaci, že se s ním setkala masivně, to byla ta silná vlna od října minulého roku do března tohoto roku. A poté je doočkována. Čili my teď reagujeme na běžnou infekci, se kterou jsme se tady setkávali, sice ve variantě delta, ale je to varianta, ne nový typ viru, a máme možnost léčby,“ řekl Vojtěch Thon a zopakoval svou pointu o podávání imunosupresivních a protisrážlivých léků ještě předtím, než se pacientův stav zhorší tak, že bude muset být hospitalizován.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: kas

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Federalizace EU? I lidovci jsou z německého nápadu zděšeni. Ministr Bek nevylučuje diskusi

10:44 Federalizace EU? I lidovci jsou z německého nápadu zděšeni. Ministr Bek nevylučuje diskusi

Mnozí čeští politici zaujímají odmítavý postoj k úmyslu rodící se vlády budoucího německého kancléře…