„Z toho mrazí.“ Hosté na Primě v přímém přenosu sledovali sanitku s prezidentem

10.10.2021 14:47

V nedělní Partii na CNN Prima News se vystřídalo několik hostů. Řeč byla i o zdraví prezidenta. Na kameru o prezidentovi promluvil i kněz. Kamery CNN Prima News poté ukázaly záběry na sanitku, která v doprovodu dalších vozidel opouštěla Lánský zámek. „U toho mrazí,“ ozval se místopředseda ODS Martin Kupka. „Mě z toho také mrazí. Přál bych si, aby se zdravotní stav prezidenta stabilizoval. To si musí přát každý slušný člověk,“ ozval se poté Okamura. Poslanec ANO Patrik Nacher udeřil na obě opoziční koalice.

„Z toho mrazí.“ Hosté na Primě v přímém přenosu sledovali sanitku s prezidentem
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident Miloš Zeman odvolil na zámku v Lánech

Prvním hostem ve druhé hodině Partie na CNN Prima News byl český římskokatolický kněz, teolog, přírodovědec, pedagog, spisovatel a skaut. Vyjadřoval znepokojení nad tím, jak málo toho voliči vědí o zdravotním stavu českého prezidenta.

„Je to naprosto v nepořádku. Na jedné straně je i pan prezident občan a má právo, aby nikdo nevěděl informace o jeho zdraví. Na straně druhé je prezident veřejný činitel a veřejnost má právo vědět, zda je prezident schopen vykonávat svou funkci. Jak to konec konců víme i u řidiče autobusu. A to, že nás Hrad zásobuje biblickými citáty, to nás neuklidňuje,“ pravil Marek Orko Vácha. Kolega Toáše Halíka z akademické farnosti u svatého Salvátora je mediální hvězdou, s oblibou si jej zve třeba Nora Fridrichová, ale tentokrát se zdál být zaskočen.

Nediví se, že veřejnost nemá důvěru v informace, které přicházejí z Hradu.

„Důvěra je totiž věc, která se nedá koupit. Na to nejsou žádné dotace. Těžko se získává a lehce ztrácí. A ve chvíli, kdy se prezident neobjevuje, kdy je skryt za svými zdmi, tak se nedivím, že se tu objevuje nedůvěra,“ upozornil Vácha.

Prostor dostal i poslanec za hnutí ANO Patrik Nacher, jenž není členem hnutí Andreje Babiše, který prozradil, že o zdraví prezidenta nic neví a nechce předjímat, kdo bude pověřen sestavováním vlády a jak tato jednání budou probíhat.

Pokud jde o kroky budoucí vlády, Nacher si neodpustil sarkastickou poznámku.

„Tak já se těším, jak tato koalice zatočí s inflací, která je na celém světě, jak zamezí růstu cen energií, a tak podobně,“ pravil na dálku po Skypu.

O pár minut později přidal k volbám ještě jednu poznámku.

„V těchto volbách prohrály ty strany, které měly ty nejvíc progresivistické nápady. Strana Zelených zůstala pod jedním procentem a Piráti mají poslance.“

Poté se Nacher s diváky rozloučil a odpojil se z vysílání.

 V televizním studiu přivítala moderátorka Terezie Tománková předsedu SPD Tomia Okamuru, nového poslance za STAN Jana Lacinu a staronového poslance a místopředsedu ODS Petr Kupku.

Petr Kupka s Lacinou se shodli, že nemají dost informací o zdraví prezidenta a oba to považují za znepokojivé. Kupka se v této souvislosti zlobil i na okolí pana prezidenta, které informace o zdraví hlavy státu tají.

Okamura připomněl, že před více než týdnem s prezidentem mluvil a tehdy se mu zdálo, že je schopen normálně komunikovat.  „Byly tam i momenty, které byly úsměvné, ten, kdo pana prezidenta zná, tak ví, jak umí některé věci komentovat,“ usmíval se předseda SPD.  

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Kupka se poté vyjádřil obsáhleji.

„Já doufám, že se v panu prezidentovi probudí ten politický realismus, ke kterému se po celý život hlásil. Nejen ta 108 většina, ale i to, že se nenabízí žádná jiná alternativa a je tady patrná většina, je to srozumitelné pro občany České republiky,“ zaznělo od Martina Kupky.

Nechtěl však říct, co by se stalo, kdyby prezident nedal oné 108 většině prostor.

„Já nechci v žádném případě vyhrožovat. Máme zájem na tom, aby se úřad prezidenta těšil důvěře a důstojnosti,“ žádal Kupka.

Poté se důrazně ozvala moderátorka Terezie Tománková.

„My jsme dostal informaci, že zámek v Lánech opouští sanitní vůz v doprovodu dalších vozidel,“ upozornila moderátorka.

„U toho mrazí,“ pravil Kupka.

„Mě z toho také mrazí. Přál bych si, aby se zdravotní stav prezidenta stabilizoval. To si musí přát každý slušný člověk,“ ozval se poté Okamura.

Poté se vrátil k povolebním vyjednáváním.

„Pan prezident příliš nemění názory. On řekl, že jednáním pověří Andreje Babiše, protože ANO má nejsilnější klub. Toto jednání pravděpodobně nedopadne. Pak bude Andrej Babiš pověřen podruhé a protože předpokládám, že si mezitím Sněmovna zvolí svého předsedu, který pravděpodobně bude z té jedné nebo druhé koalice. Ale pak je otázka, jak dlouho bude toto všechno trvat,“ zaznělo z úst předsedy SPD.

Když dostal slovo Jan Lacina, poznamenal, že i samotné hnutí STAN překvapilo, jak voliči kroužkovali na kandidátních listinách Pirátů a STAN. Do Sněmovny se dostali jen 4 pirátští poslanci, což musí vstřebat jak STAN, tak především Piráti. Mají na to dostat čas a rozhodnout se, co se bude dít dál. Za Starosty a nezávislé ujišťoval, že smlouva uzavřená s Piráty pro STAN platí.

Poté se vrátil do minulosti. „Já jsem byl u voleb v roce 1990 a volil jsem Občanské fórum. Vím, že se tehdy také uvažovalo o tom, zda komunisty zakázat a pan prezident Václav Havel tehdy říkal, že to není potřeba, protože oni odejdou sami. Teď vstupuji do Sněmovny o 30 let později a stalo se to. Takže z toho já mám opravdu velkou radost,“ zdůraznil Lacina.

Stejné nadšení nad odchodem komunistů ze Sněmovny vyjádřil i Martin Kupka. Z tohoto pohledu považuje Kupka tyto volby za důležité.

Když znovu dostal slovo Okamura, upozorňoval, že se ve Sněmovně sice rodí většina pěti stran o 108 křeslech, ale dá se předpokládat, že v této koalici bude panovat napětí. Např. mezi konzervativním křídlem ODS a TOP 09.

Kupka uznal, že se v předpokládané budoucí koalici budou objevovat třenice, ale připomněl, že ty se objevovaly i mezi dosud vládnoucími stranami, tedy mezi ANO, ČSSD a komunisty, kteří koaliční vládu drželi u moci. 

Lacina poznamenal, že budoucí koalice bude fungovat.

„Já o to strach nemám. Já myslím, že my najdeme společnou řeč,“ uzavřel debatu Jan Lacina.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mikuláš Minář se vrací. Vadí mu Pavel Blažek. A je tu velká akce

12:00 Mikuláš Minář se vrací. Vadí mu Pavel Blažek. A je tu velká akce

Expředseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář naléhavě volá po vysvětlení vazeb a kontroverzí okolo…