„Za tohle by média zkrachovala.“ Roušky nechrání, píše slavný list. Velký průšvih

22.07.2021 12:31

Média i politici šíří o covidu zkreslené představy, míní americký komentátor deníku Wall Street Journal, Holman W. Jenkins. Například americký úřad pro kontrolu šíření nemocí říká, že rouška vás neochrání před covidem. Ale YouTube toto tvrzení cenzuruje. „Kdyby tato pitomost byla zákonem postižitelná, půlka médií by už byla zkrachovalá kvůli soudům za neúmyslné zabití potom, co propagovala bezbřehý rouškový fetišismus v létě 2020,“ říká komentátor. Podle něj je klidně možné, že varianta delta už se dávno šíří mezi očkovanými. Ale protože nikdo nemá příznaky, tak se na to nepřijde.

„Za tohle by média zkrachovala.“ Roušky nechrání, píše slavný list. Velký průšvih
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Módní roušky

Anketa

Roman Janoušek se přibelhal do vězení. Myslíte, že je na tom zdravotně opravdu tak zle?

hlasovalo: 16820 lidí
Podle Jenkinse má řada lidí o covidu zkreslené představy, které se snaží uvést na pravou míru. „Pokud jste neměli covid, tak ho chytnete. Pokud už jste ho měli, dostanete ho znova. Pokud jste dostali vakcínu nebo jste byli nakažení, což bude za chvíli skoro každý kromě těch nejmenších, tak vaše symptomy budou lehké až skoro neznatelné., ale není to zaručeno. Co CDC (americký úřad pro kontrolu šíření nemocí – pozn. red.) říká o chřipce, bude říkat i o covidu: Vakcinace je zvláště důležitá pro lidi nad 65 let, protože mohou mít kvůli chřipce vážné komplikace. Vakcíny na chřipku jsou každý rok obměňovány s tím, jak se vir mění,“ říká komentátor a dodává, že u chřipky také nejsou lidé překvapeni, když ji dostanou podruhé, potřetí nebo poosmé a že právě to říkají celou dobu epidemiologové, tedy že vir tu s námi zůstane.

Přes toto téma se Jenkins dostává k tématu očkování a zmiňuje průzkum, kterého se média chytila, podle kterého je očkováno 86 % voličů demokratů, ale pouze 52 % voličů republikánů. Jenkins upozorňuje, že stále méně a méně lidí je ochotno zvednout telefon, když se někdo ptá na takovéto otázky a průzkum je tak méně a méně reprezentativní. Navíc prý čísla nekorelují s dalšími, tedy s rozdělením na město a venkov, mladé a staré, černé a bílé.

Jenkins taktéž upozorňuje, že média se sice s radostí vrhají na „idioty“, kteří se smějí, když se cokoliv nepovede Bidenovi, ale upozorňuje, že dnešní viceprezidentka Kamala Harrisová považovala za vhodné šířit nedůvěru k „Trumpově vakcíně“. „Realismus by nás měl naučit tolerovat jednu vlastnost našich nejméně talentovaných politiků, neschopnost myslet, když se zrovna honí za pointou pro dnešní den,“ nabádá komentátor.

Bere si na paškál i internet. V Arkansasu prý řada lidí v rizikové skupině odmítla vakcínu, protože si mysleli, že je ochrání roušky. Jak komentátor podotýká, roušky jsou k tomu, aby nakažený nenakazil další, ne aby bránily nákaze. „To radila a stále radí CDC, ale pokud na YouTubu použijete klip z mainstreamového média, které toto hlásá, tak vás prý zcenzurují, protože to připomíná prohlášení, že roušky nehrají při omezování šíření covidu žádnou roli,“ stěžuje si Jenkins.

„Kdyby tato pitomost byla zákonem postižitelná, půlka médií by už byla zkrachovalá kvůli soudům za neúmyslné zabití potom, co propagovala bezbřehý rouškový fetišismus v létě 2020, který s největší pravděpodobností způsobil, že lidé začali nosit roušky a přestali se distancovat, a to pak vedlo k rychlému a smrtelnému nárůstu na podzim,“ dodává Jenkins.

Pozoruje, že tam, kde se lidé necítí virem ohroženi, také není velká míra ochoty se očkovat a odhaduje, že většina zemí bude mít štěstí, pokud se dostane s vakcínami na 80 % proočkovanosti. „Naše porozumění případů (viru) v USA je pořád nízké a stále záleží na dobrovolném testování lidí, z nichž u 95 % se ukáže, že mají symptomy něčeho jiného. Co my víme, varianta delta se může masivně šířit mezi očkovanými, ale bez příznaků,“ nadhazuje komentátor.

Poukazuje také na to, že na začátku zmíněný průzkum vynechal otázku, zda dotyční měli covid nebo ne. „Naše neschopnost dohlédnout dál než za potvrzené případy je prokazatelně nebezpečná. Systematicky totiž Američany podporuje v tom, aby podceňovali riziko setkání s virem, ale přeceňovali riziko, že na něj zemřou,“ říká komentátor.

„Nemůžeme rozumět něčemu, co neměříme. Ale mediální ticho po pěšině u těchto selhání je absolutní. Pokud by se editoři zajímali více o svobodné a odpovědné zkoumání pravdy místo toho, aby si jeli svůj oblíbený narativ, tak už teď máme dlouhý seznam způsobů, jak by co mohlo společnosti pomoci v jejím boji s covidem,“ praví závěrem Holman W. Jenkins.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kas

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

20:01 Vládní lumpárna, vydírání cestovatelů. Předák cestovek Papež naplno popsal, jak probíhá komunikace s ministerstvem

Jednou je nebezpečný Tunis, podruhé Řecko. Lumpárna od Ministerstva zdravotnictví, rozčiluje se pro …