Až Česko ovládne levice... Finančníci už tuší, co přijde

08.02.2013 6:51 | Zprávy

Čeští ekonomové se dnes dělí na dvě skupiny: jedna říká, že po nástupu levice k moci nemůže být vládní hospodářská politika o moc horší než dnes, druhá tvrdí, že může. Ale v jednom se ekonomové většinou shodují: nepovažují ekonomickou politiku vlády Petra Nečase ani za pravicovou, ani za úspornou a už vůbec ne za úspěšnou.

Až Česko ovládne levice... Finančníci už tuší, co přijde
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vojtěch Filip s Bohuslavem Sobotkou ve sněmovně

Mají tedy ekonomové z nástupu levice po příštích sněmovních volbách strach? Zdá se, že nijak velký. „I když se obecně považuji za liberálně smýšlejícího člověka, spíš pravicově, přesto nemám strach,“ potvrdila ParlamentnímListům.cz ekonomka a ředitelka nezávislé analytické společnosti Next Finance Markéta Šichtařová. Důvod je jednoduchý. „Mám pocit, že současná vláda vůbec pravicová není. Dělala věci, které považujeme za levicové, například zvyšovala daně a veřejný dluh, to se nedá skutečně považovat za pravicové věci,“ vysvětlila. Když bude dělat stejné věci levice, bude to podle ní čitelnější.

Výdaje se nedaří krotit

Ale ekonomka přiznává, že je těžké předvídat, co budoucí vláda udělá. „Pravice také říkala, že nezvýší daně, a jak to dopadlo. Stačí se podívat, jak jednotlivé strany v Poslanecké sněmovně hlasují: nejen levicové, ale i rádoby pravicové hlasují levicově,“ konstatuje. „Tato vláda, která se označuje za pravicovou, se nesnažila vůbec snížit výdaje, veřejný dluh roste nebývalé rychle, protože roste objem veřejných zakázek,“ kritizuje dopady hospodaření vlády.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Libuše Frantová

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Spravedlnost

Nebylo by nejspravedlivější, kdybyste jako politici neměli imunitu? Proč ji nezrušíte? Podle mě tak se sebe děláte něco víc. Kdybyste neměli imunitu, tak by pak ani nemohla nastat situace, že někdo nebude vydán a vyšetřován. Co vy na to?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Richterová a další mají problém kvůli ukrajinské vlajce. Nastoupil právník

19:15 Richterová a další mají problém kvůli ukrajinské vlajce. Nastoupil právník

Rozhodnutí nového předsedy Poslanecké sněmovny Tomia Okamury (SPD), jenž nechal odstranit vlajku Ukr…