Babiš chce ztrestat Pekarovou. Pětadvacet na… a ještě před stovkami očí

20.10.2021 17:50 | Analýza

Markéta Pekarová Adamová, bývalá obchodní zástupkyně T-Mobilu, řídí od roku 2019 TOP 09. Kromě toho je od roku 2013 do současnosti poslankyní. Aby těch funkcí nebylo málo, v období 2010 až 2018 působila taky jako zastupitelka městské části Praha 8. Nyní ji čeká životní zkouška. Vysoký post předsedkyně Poslanecké sněmovny českého Parlamentu.

Babiš chce ztrestat Pekarovou. Pětadvacet na… a ještě před stovkami očí
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: TOP 09 před jednáním Sněmovny a komentář Markéty Pekarové Adamové

Jelikož se Pekarová Adamová u opozice netěší dobré pověsti, hnutí ANO má podle našich informací v plánu vyslat elitní politiky, kteří na ni budou dohlížet. ParlamentníListy.cz to řekly dva zdroje z hnutí.

Anketa

Kdo bude nejhorším ministrem, pokud v kabinetu zasedne?

hlasovalo: 67287 lidí
Předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky je poslanec, volený člen Poslanecké sněmovny a z hlediska protokolu třetí ústavní činitel v České republice. Mezi jeho hlavní úkoly patří zastupování Poslanecké sněmovny navenek, její řízení a předsedání schůzím, dále pak řídí společné zasedání obou komor Parlamentu. Až do října 2012 také do jeho rukou skládal nově zvolený prezident přísahu a také do jeho rukou se mohl svého úřadu vzdát. Poté tato pravomoc přešla na předsedu Senátu.

Současným předsedou je Radek Vondráček z hnutí ANO.

Podle již avizovaných zpráv se jeho nástupcem nestane muž, ale žena. Tou je opakovaně zmíněná předsedkyně TOP 09.

„Moc si vážím toho, že se představitelé koalice SPOLU a koalice Pirátů a STAN shodli na mé nominaci. Krizová doba, kterou si celá naše společnost prochází, vyžaduje víc než kdy dřív, aby vysocí ústavní činitelé společnost sjednocovali, motivovali a šli dobrým příkladem. V současné době je to bohužel spíš naopak,“ uvedla litomyšlská rodačka. Žádné bližší podrobnosti ke své funkci nezmínila.

Zato v hnutí ANO se o její křeslo začalo zajímat hned několik lidí. A ne zrovna v dobrém.

„Tak paní předsedkyně je především nepoužitelná,“ řekl nám poslanec při dotazu na její osobu. „Neviděl jsem ji řídit nikdy nic, tak se těším,“ doplnil s tím, že „(Andrej) Babiš jí to osolí. Na místopředsedu dá někoho hodně zkušeného, což bude pro Pekarovou Adamovou trapné, když ji budeme stále korigovat, to je víc než pravděpodobné,“ uzavřel.

Koalice SPOLU chce nabídnout hnutí ANO jako nejpočetnější partaji ve Sněmovně dva místopředsednické posty. SPD by ve vedení Sněmovny neměla mít žádné křeslo. „Početně to nevychází,“ pokrčil s pousmáním rameny Petr Fiala. Markéta Pekarová Adamová již dříve řekla, že extremisté podle ní nemají ve vedení Sněmovny co pohledávat.

A nyní konkrétně.

Redakce zjišťovala, kdo by na post místopředsedy Sněmovny mohl za ANO dosednout. Jmen je hned několik. Do úvahy prý připadá vicepremiér Karel Havlíček, vedoucí centrály hnutí Jan Richter, ministr životního prostředí Richard Brabec, Ivo Vondrák...

doc. Ing. Karel Havlíček, Ph.D., MBA

  • BPP
  • Trvale pověřený řízením ministerstva dopravy
  • místopředseda vlády v demisi

Při bližším pohledu se však ukazuje, že tak široká škála možností zase nebude. Ivo Vondrák je kromě poslance taky moravskoslezský hejtman, Jan Richter působí na Ústecku a Richard Brabec prý o tento post zatím neprojevil zájem. Kromě Karla Havlíčka se rovněž vážně hovoří o Radku Vondráčkovi. Jenomže ten by možná nezvedl nabízenou rukavici kvůli současné pozici. „Nevím, pohoršil by si, a ještě by měl nad sebou Pekarovou, to opravdu nevím,“ uvedl další z poslanců ANO.

Jinou zvažovanou tváří hnutí je prý poslanec Patrik Nacher.

„Uvidíme, co bude, jelikož příští týden, myslím, že ve středu, se schází členská základna hnutí v Praze, bude to v sídle ANO a bude se řešit, co dál. Kromě Nachera vlastně nikdo neví, kdo v Praze za ANO je, ti lidé nemají propagaci, neukazují se, a to mluvím konkrétně o Praze 1, 4, 5, ale i 9 nebo 10 a 11. Musí se nejprve dořešit tohle,“ uvedl nejmenovaný poslanec.

Averze vůči předsedkyni topky ovšem přetrvává i u něj. „Mluvil jsem s ní xkrát, nešlo to. Vždyť s ní nechtějí nic řešit ani vlastní,“ doplnil.

Potvrdil tak starší informace ParlamentníchListů.cz. V září jsme napsali, že se někteří členové bývalé Kalouskovy partaje před vlastní předsedkyní zamkli do obytného vozu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Tomáš A. Nový

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Invazi zhatí plynovod. Zaorálek ujišťoval, že od Ruska bude klid

21:51 Invazi zhatí plynovod. Zaorálek ujišťoval, že od Ruska bude klid

Západ se obává ruské agrese na Ukrajině. Moskva se dožaduje záruk, že se NATO nebude rozšiřovat na v…