Babiš chystá další změny. Protikorupční organizace i NKÚ bijí na poplach

29.12.2017 7:40

Ministr spravedlnosti a předseda Legislativní rady vlády Robert Pelikán připravil nový jednací řád vlády. Pokud vejde v platnost, bude to znamenat, že prezident Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala, dříve člen ČSSD, už nebude moct docházet na jednání vlády. A nejen on. Týkat se to bude i dalších státních úředníků.

Babiš chystá další změny. Protikorupční organizace i NKÚ bijí na poplach
Foto: Hans Štembera
Popisek: Další jednání vlády již v novém složení v čele s Andrejem Babišem
reklama

Páteční MF Dnes tvrdí, že může dojít na boj mezi kabinetem Andreje Babiše (ANO) a některými úřady. Bývalo zvykem, že na jednání vlády mohl docházet šéf Nejvyššího kontrolního úřadu Miloslav Kala. Podle nového jednacího řádu vlády by už na jednání docházet nemohl. Kala je z toho roztrpčený.

„Takto to funguje celé roky bez jakýchkoli problémů a na úrovni partnerské spolupráce, kde jde jak vládě, tak NKÚ o to, aby se věci v naší zemi posouvaly k lepšímu,“ reaguje prezident NKÚ Miloslav Kala na návrh nového jednacího řádu vlády. „Závěry NKÚ jsou velmi podstatné pro řízení státu, protože je to nejlepší a nezávislá zpětná vazba,“ dodává šéf protikorupční organizace Oživení Martin Kameník. NKÚ se pravidelně dívá např. na hospodaření ministerstev a pravidelně v účetnictvích jednotlivých resortů nalézá chyby, které se mohou pohybovat i v řádech desítek miliard korun.

Ministr Pelikán změnu jednacího řádu vlády připravil velmi rychle a v maximální možné míře omezil časovou lhůtu, ve které se mohou dotčené úřady ke změně vyjádřit. Lhůta bývá obyčejně patnáctidenní, ale Pelikán ji zkrátil na pět pracovních dní. Zákon mu to sice dovoluje, ale podle bývalého předsedy Legislativní rady vlády Jana Chvojky (ČSSD) je to nestandardní.  

„Zkrátit se to dá, ale většinou se to tak dělá u materiálů, které se už projednávaly a jsou dobře známé, ne u vážných věcí,“ říká Chvojka. Podle mluvčí vlády Barbory Peterové však pět pracovních dnů na připomínky stačí.

Pelikán tvrdí, že připravovaná změna jednacího řádu vlády urychlí práci celého kabinetu. S tím však nesouhlasí analytik protikorupční organizace Transparency International Milan Eibl. „Vykresluje nastolenou protisystémovou strategii vládnutí ANO: rychle, bez diskuse, ale bez Babiše ani ránu,“ hodnotí Eibl.

Kala není jediný úředník, který by se na jednání vlády nedostal. Ke kabinetu by měli zavřené dveře také předseda Českého statistického úřadu či státní tajemník pro evropské záležitosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

16:57 Uprchlíci zůstanou u nás, nebudeme je moci ani zavřít. Zmizí v ghettu! Publicista odhalil „špeky“ v bruselském plánu

Komentátor Marian Kechlibar pečlivě prostudoval nový návrh Evropské unie o „povinné solidaritě“ s up…