Babiš táhne ANO k vítězství v eurovolbách. Turek i Konečná také do Bruselu

31.05.2024 12:26 | Monitoring

Podle předvolebního průzkumu agentury STEM/MARK pro Institut H21 by do europarlamentu v roce 2024 postoupilo celkem sedm politických uskupení. Hnutí ANO by se stalo nejsilnější silou s 26,1 % hlasů a 6 mandáty, následováno koalicí SPOLU se ziskem 22,3 % a 5 mandáty. Uspěl by i Filip Turek nebo Kateřina Konečná s koalicí STAČILO!.

Babiš táhne ANO k vítězství v eurovolbách. Turek i Konečná také do Bruselu
Foto: Reprofoto: CNN Prima News
Popisek: Andrej Babiš hostem Partie na CNN Prima News

Podle předvolebního průzkumu pro volby do europarlamentu v roce 2024 provedeného agenturou STEM/MARK pro Institut H21 by se do europarlamentu dostalo celkem 7 uskupení.

Průzkum proběhl od 20. do 27. května mezi 1398 osobami formou on-line dotazování.

Hnutí ANO by získalo nejvíce hlasů s 26,1 % a mělo by 6 mandátů. Koalice SPOLU by zaostávala o 4 procentní body s 22,3 % a získala by 5 mandátů.

Zbylé strany zaostávají. Na třetím místě jsou Piráti s 12,1 %, poté STAN s 8,1 % a na pátém místě SPD s Trikolorou s necelými osmi procenty.

Koalice STAČILO! s lídryní Kateřinou Konečnou by získalo 7,7 %, Přísaha a Motoristé s lídrem kandidátky Filipem Turkem by získali 7,2 % voličských hlasů.

SOCDEM a Budoucnost by podle modelu získaly 3,6 %, Svobodní 2,3 %, Zelení 1,4 % a strana PRO Jindřicha Rajchla pouze jedno procento hlasů.

Další zajímavostí z průzkumu je možnost úspěchu některých osobností díky preferenčním hlasům. Například Tomáš Soukup z kandidátky ANO a Mikuláš Ferjenčík z Pirátů by měli šanci na úspěch a získání mandátu do europarlamentu.

Výsledky průzkumu také naznačují, že volby do europarlamentu v roce 2024 by mohly mít vysokou účast voličů.

„Na základě našich přepočtů a zkušeností z minulých let by se mohla volební účast pohybovat okolo 30–35 %. Je navíc třeba brát na zřetel, že evropské volby jsou z mnoha ohledů specifické a konečné výsledky mohou být ještě odlišné,“ říká k výsledkům Jan Burianec ze STEM/MARK.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Regiony potřebují odvykačku, jsou závislé na dotacích

V tomto vašem článku píšete, že stát musí připravit plán na komplexní péči o řadu oblastí společnosti, počínaje výchovou a vzděláváním, sociální péčí (ale přísnou, neumožňující zneužívání), bydlením, bojem s dezinformacemi... Můžete mi vysvětlit, co mají dezinformace společného s tím, jak se některý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

SPOLU 23% ???, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseberan 96 , 31.05.2024 13:30:53
Leda tak ve snu ! Tolik hlupců u nás není !

|  12 |  0

Další články z rubriky

„Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

15:00 „Takovou armádu už Ukrajina mít nebude.“ Analýza loňské ofenzivy. Velké chyby

Royal United Services Institute (RUSI) je nejstarší think-tank pro otázky obrany a bezpečnosti. Tent…