Bek neskončí a vláda nepadne, zní od učitelů. A bude se pokračovat ve lhaní

15.06.2024 17:46 | Monitoring

Pětikoaliční vládní sto osmičku čeká nejspíš po eurovolbách mnoho zkoušek pevnosti. Ministr školství z hnutí STAN Mikuláš Bek začal při požadavku na více peněz vyhrožovat nejen odchodem, ale i rozpadem koalice. Podle lidí ze školství ale jde jenom o slova.

Bek neskončí a vláda nepadne, zní od učitelů. A bude se pokračovat ve lhaní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mikuláš Bek, ministr školství, mládeže a tělovýchovy

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek při interpelacích ve Sněmovně naznačil, že by mohl rezignovat, pokud státní rozpočet nesplní vládní závazek navýšit financování školství. Bek řekl, že by nechtěl být součástí rozpočtu, který by neodpovídal vládnímu programovému prohlášení. Varoval, že STAN nemusí rozpočet podpořit, což by mohlo vést k pádu vlády. Bek zdůraznil potřebu navýšení tarifních platů učitelů a uvedl, že vláda by o tom měla rozhodnout během několika měsíců. „Nechtěl bych být u rozpočtu a nebudu u rozpočtu, který by nenaplňoval programové vládní prohlášení,“ řekl ministr.

Vládní koalice slíbila zvýšit veřejné výdaje na školství na úroveň průměru OECD, což je 5,1 % HDP podle roku 2020, zatímco Česko dosahuje 4,5 % HDP. Bek zmínil, že studie think-tanku IDEA odhaduje, že je třeba navýšit výdaje o 37 miliard korun. Tento odhad označil za realistický.

ParlamentíListy.cz se obrátily na prezidenta spolku Pedagogická komora Radka Sárköziho s tím, co na pohrůžky ministra školství říká.

„Platy učitelů se stále více a více propadají. Aktuálně nedosahují ani úrovně z roku 2019,“ řekl pro PL Radek Sárközi. Co se týče odchodu ministra, je ale skeptik. „Bek neskončí a vláda nepadne,“ hádá.

„Vláda své závazky uvedené v programovém prohlášení neplní, přestože Petr Fiala tvrdí do médií opak. Učitelské platy opravdu nejsou na 130 % průměrné mzdy v ČR, jak tvrdil premiér v nedávnem rozhovoru pro iDnes.cz. V tomto roce budou nižší než 113 %,“ uvedl šéf Pedagogické komory.

Podle Sárköziho vláda Petra Fialy a zvláště Mikuláš Bek zaspali. Reálná hodnota učitelských platů stagnuje u roku 2019. „Překvapuje mě, že ministr školství za STAN se ozývá až nyní. Situace se totiž zhoršuje už od roku 2022, odkdy se každým rokem platy učitelů stále více a více propadají. Aktuálně nedosahují ani úrovně z roku 2019,“ míní Sárközi.

A naplní ministr Bek své vyhrůžky a odstoupí, pokud vláda na jeho požadavky nepřistoupí? Podle Sárköziho nic takového nehrozí. „Myslím si, že ministr školství Mikuláš Bek neskončí a vláda nepadne. Zároveň jsem přesvědčen, že školství slibované peníze nedostane. Vládní politici budou jen pokračovat ve lžích, jak to dělají poslední tři roky,“ je skeptický k pozitivnímu vývoji v oblasti financování školství i pádu vlády prezident Pedagogické komory.

A jak je to s platy ve školství ve skutečnosti? „Průměrný plat učitele v loňském roce na střední škole byl 123 % průměru, 54.000 korun měsíčně. V případě učitelů na základní škole to bylo 52.000 korun měsíčně, což je 120 % průměru. A ta čísla, která kolují v médiích, jsou čísla, která zahrnují i učitelky, případně učitele mateřských škol, kteří jsou ale středoškoláci,“ řekl při interpelacích ministr Bek.

Následně se ministr zaštítil srovnáním platů učitelů s Rakouskem a Německem. „Já jsem nechával zkoumat platy učitelů. Samozřejmě nemůžeme srovnávat absolutní výši německých a českých platů. A když se podíváme na vztah k průměrné mzdě, tak naši učitelé na středních, základních školách jsou na tom prakticky stejně jako němečtí učitelé. Ten průměr v loňském roce, jak jsem říkal už při jiné interpelaci, byl v České republice 123 % průměru na středních školách a 120 % průměru na základních školách, což je zcela srovnatelné s Německem a s Rakouskem vzhledem k průměrnému platu, který je tam,“ řekl v odpovědi na interpelaci. Přičemž pro dokreslení obrazu je podle OECD průměrná měsíční mzda v Německu 107.227 (v přepočtu na Kč), průměrná mzda v České republice 43.967 Kč.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

ČT

Dobrý den, také nemám pro zvýšení poplatků ČT pochopení. Absurdní mi také přijde to rozšíření plátců. Má otázka ale zní, zda vůbec potřebujeme veřejnoprávní média? K čemu, když informovat pravdivě a objektivně musí přeci všechna média, a pokud tak nedělají, tak se jim dá dát třeba pokuta nebo tak ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fialova vojenská dohoda s Ukrajinci: Černé na bílém. Materiál, výcvik, zbrojní výroba

18:12 Fialova vojenská dohoda s Ukrajinci: Černé na bílém. Materiál, výcvik, zbrojní výroba

Předseda vlády ČR Petr Fiala se ve čtvrtek 18. července 2024 zúčastnil v Blenheim Palace ve Velké Br…