Bezprecedentní situace, jde o bezpečnost. Pehe vyrazil na obranu prezidenta

25.05.2025 8:45 | Monitoring

Dostanou se do vlády strany, kterým se nezamlouvá členství ČR v EU a NATO? Prezident Petr Pavel vymezil mantinely. Upozornil na to politolog a komentátor Jiří Pehe.

Bezprecedentní situace, jde o bezpečnost. Pehe vyrazil na obranu prezidenta
Foto: Repro ČT
Popisek: Prezident Petr Pavel

„Prezident Pavel nechce v příští vládě strany, které zpochybňují členství ČR v EU a NATO. Bude okolo toho jistě hodně povyku, ale pokud ANO bude chtít vytvořit s takovou stranou koalici, nemůže se vymlouvat, že ho Pavel dopředu nevaroval,“ napsal na síti X politický analytik Jiří Pehe.

Prezident míří na SPD, Trikoloru, PRO, Svobodné a Stačilo!

Odkazoval tím na svůj text v Deníku Referendum, v němž také uvádí: „Reakce na toto prezidentovo vyjádření na sebe nenechaly dlouho čekat. Jelikož je jasné, že prezident svým vyjádřením míří především na politické subjekty, jako jsou Svoboda a přímá demokracie, Trikolora, PRO, Svobodní a koalice Stačilo!, které zpochybňují české členství v EU a NATO, příznivci stran současné vládní koalice na sociálních sítích prezidentův avizovaný postup uvítali.“

Dále upozorňuje, že i někteří příznivci stran vládní koalice namítají, že prezident by měl respektovat ústavu. Tedy, že by měl dát šanci představiteli vítězné strany, aby sestavil většinovou vládu, a jím navržené ministry pak bez větších průtahů a obstrukcí jmenovat.

„Podle kritiků by v České republice jakožto parlamentní demokracii neměli prezidenti překračovat své pravomoce, například když odmítali jmenovat ministry navržené předsedou vlády. Nebo když jmenování navržených ministrů zdržovali poukazy na to, že ústava nestanovuje žádné časové limity. Podle Ústavního soudu by měl prezident v takových situacích jednat bez zbytečných průtahů,“ píše Pehe.

Dále se zamýšlí nad otázkou, jestli Pavel nebude novou vládu jmenovat v situaci, která je svým způsobem bezprecedentní a kterou žádný předchozí prezident od roku 1948 nemusel řešit. „Mohli bychom tedy argumentovat, že kdyby bez námitek jmenoval ministry stran, které zpochybňují naše členství v EU a NATO (navíc v době, kdy členství v těchto dvou organizacích je bezpečnostní zárukou proti agresivnímu Rusku), zpronevěřil by se do jisté míry své ústavní roli,“ zamýšlí se novinář.

Anketa

Premiér Fiala se omluvil voličům za zvýšení daní. Nevěděl prý, že bude válka. Přijímáte jeho omluvu?

hlasovalo: 13873 lidí
Obrací se také k minulosti a neopomine ani někdejší hlavu státu Miloše Zemana, jehož pokusy plíživě přeměnit systém parlamentní demokracie na prezidentskou republiku, byly prý zcela za hranou ústavy. Uvádí také, jak si Václav Klaus počínal v případě první vlády Mirka Topolánka. Nevynechává ani Václava Havla a způsob, jakým jmenoval „vládu expertů“ vedenou Josefem Tošovským.

Upozorňuje, že Pavel postupuje jinak než jeho předchůdci, když dopředu avizuje, jaká budou jeho kritéria při sestavování vlády. Míří tím na hnutí ANO, které s velkou pravděpodobností vyhraje volby. Pehe zdůrazňuje, že samotné hnutí ANO naše členství v EU a NATO nezpochybňuje. A zmiňuje prezidenta Havla, který se netajil tím, že by do vlády nikdy nejmenoval členy komunistické strany. Dá se podle něj očekávat volání po ústavní žalobě na Pavla, pokud by se k avizovanému postupu skutečně uchýlil. A připomíná, že Pavlovi stačí pouze „nespěchat“ se jmenováním ministrů, ústava mu totiž neukládá žádné časové limity.

„I kdyby prezident jednoznačně řekl, že určité ministry jmenovat prostě nebude, protože jsou členy stran, které zpochybňují členství České republiky v EU a NATO, ústavní žaloba by zcela jistě neprošla přinejmenším v Senátu, kde mají většinu současné vládní strany,“ soudí Pehe. Prezident tak podle něj hnutí ANO směruje buď k vytvoření menšinové vlády, anebo koalice s nějakou stranou, která zahraničně-politické a bezpečnostní zakotvení České republiky nezpochybňuje.

Je členství v EU a NATO povinné?

Jeho text vyvolal bouřlivé reakce na sociálních sítích. „Nemůžu nikde v ústavě najít, že by členství v EU a NATO bylo pro ČR povinné,“ píše jeden přispěvatel na síti X.

„Šíříte dezinformace, Pavel toto popřel,“ uveřejnil další.

„A nechce Pavel ty volby zrušit úplně?“ navrhuje Miloš.

„A jsou potřeba ještě volby, nebo se obejdeme bez nich. Když jejich výsledky jsou stejně jedno,“ přidává se jiný komentující.

„Ale když o tom mluvil Zeman, bylo to porušení ústavy. Už není?“ ptá se další.

„Preambule: ČR je demokratický stát, … součást rodiny evropských a světových demokracií… Čl.1, ods. 2: ČR dodržuje závazky, které pro ni vyplývají z mezinárodního práva. Interpretační prostor Petr Pavel tedy má, i když ne velký, a asi by mohl jen zdržovat. Zeman si tak ale vynutil své,“ upozorňuje Pehe na X.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Naďa Borská

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Naše země nevzkvétá

Myslíte, že viníkem toho, proč lidé odchází za lepším na západ je EU? Podle mě jsou na vině tyto vlády a hlavně ti, co tu vládli před rokem 89. A z čeho vychází teze, že bysme byli bez EU bohatší, a poslední, na co se chci na základě toho vašeho článku zeptat je ta kritika dovozu zboží. Nemáte opět...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 71 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Pehe vyrazilo na obranu prezidenta ?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePetrski , 25.05.2025 10:10:30
O čem svědčí, že po 35 letech rádoby "svobody a demokracie" nemáme zákon o všeobecném referendu ? Máme sice mnoho politických stran a hnutí, ale s jak početnou členskou základnou ? Zvolením politici nedostávají bianco šek k jakýmkoliv rozhodnutím - jedině referendum dává ten nejvyšší mandát, který je potřeba k existenčním rozhodnutím. Máme-li ošetřenu volitelnost politiků, jak to, že neexistuje odvolatelnost politiků ? PePa ze své podstaty směřuje k (vojenské) diktatuře - není to demokrat ani vlastenec, je to oportunista a převlékač kabátů. Jako prezident je hanbou této země - svou politikou i svou osobností.

|  7 |  0

Další články z rubriky

Opava na svého ministra nebyla zrovna zvědavá

11:35 Opava na svého ministra nebyla zrovna zvědavá

„Petr Fiala i vy jste se byli u nás podívat, jak máme zdevastovaný majetek, slibovali jste rychlou p…