Bohdalová, Kellner, Krása nebo britský diplomat, který odmítl mnichovskou zradu. Zeman ocenil významné osobnosti

28.10.2021 20:39

Prezident Miloš Zeman u příležitosti dnešního svátku udělil vyznamenání za vynikající zásluhy ve prospěch České republiky, zásluhy o obranu, bezpečnost státu a občanů, vynikající bojovou činnost, významné proslavení vlasti v zahraničí, zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva, zásluhy za záchranu lidského života, za hrdinství a za hrdinství v boji či zásluhy o stát v oblasti hospodářské, vědy, kultury, umění, výchovy, školství a sportu. Ceremoniál byl kvůli současné hospitalizaci prezidenta přeložen na první leden příštího roku.

Bohdalová, Kellner, Krása nebo britský diplomat, který odmítl mnichovskou zradu. Zeman ocenil významné osobnosti
Foto: Repro Youtube
Popisek: Herečka Jiřina Bohdalová na pohřbu Karla Gotta

Anketa

Litujete rozpadu Československa? (Ptáme se od 28. října 2021)

74%
21%
hlasovalo: 27802 lidí
Řád Bílého lva občanské skupiny I. třídy za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti umění získali herečka Jiřina Bohdalová, bývalý vojenský pilot a kosmonaut Vladimír Remek, a to za významné proslavení vlasti v zahraničí. Dále také byl oceněn za zvláště vynikající zásluhy ve prospěch ČR britský politik a diplomat Alfred Duff Cooper.
 
Řád Bílého lva občanské skupiny I. třídy, in memoriam, prezident udělil také zesnulému podnikateli Petru Kellnerovi, a to za zvláště vynikající zásluhy o stát v oblasti hospodářské.
 
Řádem Bílého lva vojenské skupiny I. třídy, in memoriam, Zeman ocenil vojenského letce, důstojníka československé armády a letectva genmjr. in memoriam Alexandera Hesse za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu a vynikající bojovou činnost.

Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy, in memoriam, ocenil vojáka, lékaře a epidemiologa, zakladatele moderní československé epidemiologie prof. MUDr. Karla Rašku, DrSc., za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva.

Medailí Za hrdinství Zeman propůjčil velvyslanci v Afghánistánu Jiřímu Balounovi, veliteli jednotky vojenské policie přidělené k ochraně velvyslanectví ČR v Afghánistánu kpt. Zdeňku Poulovi za záchranu lidského života a in memoriam ocenil prezident vojákyni št. prap. Michaelu Tichou.

Medailí Za zásluhy I. stupně dále Zeman ocenil majitele společnosti Marlenka international, s.r.o., Gevorga Avetisjana za zásluhy o stát v oblasti hospodářské, bývalého velitele praporu rychlého nasazení mírových sil OSN brig. gen. v.v. Ing. Karla Blahnu za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů, psychiatra, prozaika, básníka, překladatele, dramaturga a scenáristu MUDr. Jana Cimického, CSc., za zásluhy o stát v oblasti kultury, sportovního podnikatele, manažera a funkcionáře doc. PhDr. Miroslava Černoška, Ph.D., za zásluhy o stát v oblasti sportu, právníka, spisovatele a novináře JUDr. Pavla Foltána za zásluhy o stát, starostu Školského spolku Komenský Ing. Karla Hanzla za zásluhy o stát v oblasti výchovy a školství.

Medailí Za zásluhy I. stupně, in memoriam, prezident ocenil filmového a televizního režiséra Františka Filipa za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění, dále in memoriam válečného veterána, podnikatele, hoteliéra, iniciátora kulturního života a filantropa plk. Ing. Jana Horala, MBE, za zásluhy o stát v oblasti kultury, československého odboráře a politika Roberta Kleina in memoriam za zásluhy o stát, za zásluhy o stát v oblasti umění také prezident ocenil in memoriam malíře, grafika a ilustrátora Vladimíra Komárka.

Medailí Za zásluhy I. stupně dále Zeman udělil politikovi Václavu Krásovi za zásluhy o stát či judistovi a sportovci Lukáši Krpálkovi za zásluhy o stát v oblasti sportu. Dále tímto řádem ocenil historika období 19. a 20. století prof. PhDr. Roberta Kvačka, CSc., Ph.D., za zásluhy o stát v oblasti výchovy a školství, bývalého náčelníka Generálního štábu Ozbrojených sil SR gen. Ing. Milana Maxima za zásluhy o stát, ekonoma, profesora Univerzity Karlovy prof. Ing. Michala Mejstříka, CSc., in memoriam za zásluhy o stát v oblasti vědy, výchovy a školství, odborníka v oboru vinařství, vinohradnictví a šlechtění révy vinné doc. Ing. Miloše Michlovského, DrSc., za zásluhy o stát v oblasti hospodářské.
 
Medailí Za zásluhy I. stupně získává též přímý účastník bojů Pražského povstání na konci II. sv. války, čsl. stíhací letec plk. v.v. Emil Šneberg, za zásluhy o stát v oblasti bezpečnosti státu a občanů a archivář a historik Mgr. Vojtěch Šustek, Ph.D., za zásluhy o stát v oblasti kultury.

Medaili Za zásluhy pak obdrželi dva hudebníci – Zeman tímto řádem ocenil hudebního producenta a skladatele Karla Vágnera za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění a textaře a hudebníka Pavla Žáka za zásluhy o stát v oblasti kultury a umění.

Ceremoniál k předávání státních vyznamenání se uskuteční 1. ledna místo obvyklého 28. října.

reklama

autor: rak

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

potíraní dezinformací

Vaše vláda chce neustále bojovat proti dezinformacím, ale zároveň šetříte ve školství. Nemáte dojem, že to nejde dohromady? A co třeba využít peníze na potírání dezinformací a dát je do školství? A co to vlastně ta dezinformace je? Co když se něco jeví jako dezinformace, ale za chvíli se ukáže, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

FOTO Jakub Železný si rýpnul do Pavla i Lipavského v OSN. Rozpoutal bouři

21:01 FOTO Jakub Železný si rýpnul do Pavla i Lipavského v OSN. Rozpoutal bouři

Moderátor České televize Jakub Železný si povšiml „chyby“, které se prezident Petr Pavel dopustil na…