Britský historik: Třicet parlamentů, to je problém

31.05.2025 12:01 | Monitoring

Biden mohl zastavit válku na Ukrajině, ale lekl se Putinovy výhrůžky použití jaderných zbraní. A tak trvá léta, uvedl historik Timothy Garton Ash v Deníku N. Jako problém označil, že v členských státech EU je třicet národních parlamentů.

Britský historik: Třicet parlamentů, to je problém
Foto: Repro Europarlament
Popisek: Europarlament

Deník N přinesl rozhovor s Timothym Gartonem Ashem, britským historikem a publicistou, profesorem evropských studií na Oxfordské univerzitě, jenž se ve své práci věnuje především střední a východní Evropě. Ash neskrývá rozpaky nad tím, jak v poslední době dopadají volby v různých evropských zemích ani znepokojení z Donalda Trumpa. Věří však tomu, že Evropa může zastavit Putinovu válku.

„Kdyby Spojené státy a Německo poskytly Ukrajině na podzim 2022 plnohodnotnou podporu a neodkládaly pomoc kvůli strachu z toho, že Rusko použije jaderné zbraně, je dost dobře možné, že by válka téhož roku skončila,“ domnívá se britský historik a dodává, že jakmile válka trvá déle než devět měsíců, obvykle je pak záležitostí mnoha dalších let. Tento scénář ale nebyl nevyhnutelný.

Trump pomáhá nepřátelům a nenávidí EU

Na otázku, jak se mělo postupovat na počátku invaze, odpovídá, že Bidenova administrativa měla potřebné zdroje – tanky, obrněná vozidla, letadla, střely dlouhého doletu. To všechno ale dávala Ukrajině jen po částech a pomalu, což Rusku poskytlo čas. Největší díl zodpovědnosti tak podle něj leží na Spojených státech.

„Jsme na počátku nové epochy evropských dějin. Začala 24. února 2022 a od té doby došlo ke čtyřem šokům. Budu jim říkat Putinův, Orbánův, Si Ťin-pchingův a Trumpův šok,“ uvedl Ash. Co znamená Putinův šok, je podle něj zřejmé. „Ten Orbánův nám ukázal, že i v Evropě má Putin přátele, antiliberální autoritáře. Si Ťin-pchingův přichází v momentě, kdy začalo být zřejmé, že Čína, Indie, JAR, Brazílie, ale i Turecko nejsou na naší straně, a že budou s Putinem poměrně radostně nadále obchodovat. Trumpův šok je v této řadě zatím poslední a svým způsobem největší. Teď si začínáme uvědomovat, jak moc jsme závislí na spojenectví s USA z hlediska naší bezpečnosti a stability celého kontinentu,“ zdůvodnil historik a posteskl si, že spojenec najednou změnil strany. „Je nepřítelem liberálního mezinárodního řádu a naopak se přátelí s Vladimirem Putinem. Není přítel Volodymyra Zelenského, zato se kamarádí s Viktorem Orbánem. Nejenže stahuje svou podporu z Evropy, ale aktivně pomáhá nepřátelům sjednocené a liberální Evropy. Nenávidí Evropskou unii,“ soudí Ash.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Naďa Borská

Mgr. Ondřej Lochman, PhD. byl položen dotaz

Proč a na čem přesně nenašla tato vláda shodu ohledně RUD?

A nemyslíte, že jste jako STAN pro změnu mohli udělat víc? Proč jste víc netlačili na férové nastavení? To že teď podepisujete ústavní stížnost je podle mě jen potvrzení vašeho selhání. Co mi na to řeknete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Ash se domnívá,Ash si myslí., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusesaruman , 31.05.2025 13:04:15
Třicet parlamentů je problém.Fajn.Tak by se mělo začít zrušením britského parlamentu,abdikací krále a pak už půjde všechno jako po drátkách.V kapitole o jaderné válce nezmínil fakt,že nejbližší země by tvořii hromadný hřbitov s tím,že Británie je místu války nejvíce vzdálená.Ono se to dobře volá po válce,když následky ponesou jiní.Většina lidí,až na pár vyjímek,válku nechce a Ash nemá nejmenší právo nám do toho mluvit.A co se jeho obdivu Pavla týče,má zvláštní hodnoty.Člen KSČ a rozvědčík mu imponuje,mě ovšem ne.Holt,každý máme jinou morálku.

|  6 |  0

Další články z rubriky

„Jak to Hrušínský může vypustit z h*by.“ Vyskočil a další umělci v ráži

15:16 „Jak to Hrušínský může vypustit z h*by.“ Vyskočil a další umělci v ráži

Nechtěl bych zažít občanskou válku. Většina lidí toho má opravdu plné zuby. Fialový gang nasvítit v …