Burian představil osm podmínek pro setrvání ve funkci. Chce návrat umělců

05.08.2013 18:17

Jan Burian zveřejnil osm podmínek setrvání ve funkci ředitele Národního divadla (ND). Mezi podmínkami, s nimiž Burian 2. srpna převzal od ministra kultury Jiřího Balvína opětovně jmenovací dekret, je, že získá znovu kladné stanovisko expertní konkurzní komise i kladný názor garanční rady české první scény. S jejími členy se setká toto úterý.

Burian představil osm podmínek pro setrvání ve funkci. Chce návrat umělců
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr kultury Jiří Balvín

Mezi dalšími podmínkami, které Burian ministerstvu předložil, je, že rezignované umělecké vedení se opět ujme funkcí. To je podmíněno návratem umělců, kteří rovněž podali výpověď. Nyní jich jsou více než dvě desítky.

"Ministerstvo kultury uzná legitimitu uzavřeného výběrového řízení, které samo vyhlásilo a řádně ukončilo. Ministerstvo znovu potvrdí svoje rozhodnutí o ustanovení takzvané garanční rady ND, která bude obdobně jako správní rady zprostředkovávat komunikaci mezi ministerstvem a ND. Garanční rada bude s vedením ND projednávat strategická rozhodnutí. Ustavení garanční rady zaznamená ministerstvo do Statutu ND," uvedl mluvčí divadla Tomáš Staněk v tiskové zprávě.

Ministerstvo by nemělo zasahovat do autonomie divadla

Další Burianovou podmínkou je, že odborové organizace budou, v souladu s platnou legislativou, jednat výhradně s ředitelem ND, případně následně se smírčím orgánem či soudem, nikoliv s ministrem kultury, který pro ně není ze zákona jednajícím partnerem. Právě názorem odborů ministr Balvín zdůvodňoval, proč k odvolání ředitele ND 1. srpna přistoupil.

Ministerstvo kultury také nemá nad rámec zákonných povinností zřizovatele zasahovat do autonomie příspěvkové organizace ND a kompetencí jejího ředitele. Má připravit podmínky pro urychlenou transformaci české první scény ve vyhovující právní subjekt, vymínil si Burian.

Odvolán z funkce byl krátce poté, co se jí 1. srpna ujal. Jeho odvolání vyvolalo kritiku od politiků i kulturní obce, na příkaz premiéra Jiřího Rusnoka ho Balvín v pátek opět jmenoval.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nem, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Veteránka ODS se neudržela: Vlezte EU do prdele. Psycho, prounijní sráči. Nasrali jste mě, už nikdy ODS

15:41 Veteránka ODS se neudržela: Vlezte EU do prdele. Psycho, prounijní sráči. Nasrali jste mě, už nikdy ODS

Vyloučení Václava Klause mladšího z ODS velmi rozčílilo bývalou poslankyni strany Kateřinu Dostálovo…