Ceny se vymkly z kloubů. „Na vině Němci, von der Leyenová a Fiala,“ zní. A ošklivé německé slovo

11.12.2024 19:55 | Monitoring

Odborníci na energetiku varují před cenovou kalamitou na německém trhu s elektřinou pro zítřejší den, která je důsledkem dlouhodobého zkreslování informací o větrné a solární energii a protijaderné propagandy některých evropských politiků. Ani během energetické krize v roce 2022 se ceny za denní dodávky nevyšplhaly na tak vysoké hodnoty. Situace na německém energetickém trhu má přímý dopad na ceny elektřiny v Česku, poukázal Vladimír Budinský, předseda spolku Konec uhlí – Nová energie.

Ceny se vymkly z kloubů. „Na vině Němci, von der Leyenová a Fiala,“ zní. A ošklivé německé slovo
Foto: ČEZ
Popisek: Větrná elektrárna

Velmi intenzivně se na sociální síti diskutuje o situaci související s německým termínem Dunkelflaute, doslova znamená „temný klid“ nebo „temné bezvětří“. Používá se zejména v souvislosti s obnovitelnými zdroji energie a označuje období, kdy slunce nesvítí (např. v noci nebo při zamračené obloze) a vítr nefouká (bezvětří). Jde o německý výraz pro období, kdy je málo větru nebo slunečního světla, což ztěžuje výrobu energie z větrné a solární energie, upřesňuje Gary Haubold, ředitel pro obchodování ve společnosti Cypress Capital Management.

Dunkelflaute představuje výzvu pro energetické systémy založené na obnovitelných zdrojích, jako jsou solární a větrné elektrárny, protože během těchto období není možné vyrábět dostatek elektřiny z těchto zdrojů, vzhledem k této situaci se zvyšují ceny elektřiny. Pojem se tak často objevuje v debatách o přechodu na čistou energii a o tom, jak zajistit stabilitu dodávek elektřiny i během období Dunkelflaute.

Na sítí se od odborníků objevily informace, že Dunkelflaute na čtvrtek je 936 eur za megawatthodinu. To ukazuje výrazný nárůst nákladů během období nízké produkce obnovitelné energie. „Dunkelflaute na zítřek. 936 €/MWh v Německu a Dánsku v 17 hodin,“ poukázal Julien Jomaux, inženýr, který se zajímá o energetiku, elektřinu pro všechny a udržitelnost, na cenu odrážející zvýšenou poptávku po tradičních zdrojích energie v kombinaci s nízkou dostupností větrů a slunečního záření,

„Ani během energetické krize v roce 2022 nebyly ceny denního dodání nikdy tak vysoké. Rozdíl oproti Francii, Polsku a severským zemím je markantní,“ dodal ke grafu s cenami energií na evropských trzích.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Natálie Brožovská

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

16:05 Klaus varuje, aby dožívající Fialova vláda něco neprovedla. Uvedl příklad

Německo je karikaturou demokracie – exprezident Václav Klaus zkritizoval ve vysílání XTV změnu němec…