Česko zaplatilo za letouny CASA dvakrát víc než Portugalsko

03.08.2011 7:09

Na světě je další šok ohledně pochybného nákupu letounů CASA českou armádou. Nakoupila je prý za dvakrát tolik, co za ně zaplatilo Portugalsko. Místo zhruba 400 milionů korun dala česká vláda za jeden milionů 800.

Česko zaplatilo za letouny CASA dvakrát víc než Portugalsko

V roce 2008 Portugalci nakoupili 12 letounů CASA C-295M. Za jeden zaplatili 27,1 milionu dolarů (tehdy 418 milionů korun). Česká armáda následně podepsala smlouvu na nákup čtyř strojů a za jeden dala 875 milionů korun. Nákup se uskutečnil v dubnu 2009, den před nástupem tehdejšího náměstka ministra Martina Bartáka do funkce šéfa resortu. 

SLEDUJEME KAUZU CASA

S informací přišly středeční Lidové noviny s odkazem na prestižní ročenku The Military Balance, kterou vydává londýnský Mezinárodní institut pro strategická studia.

Ministerstvo obrany prý od začátku tvrdilo, že tři letouny koupí a jedno vymění za pět nepotřebných bitevníků L-159, čímž se ovšem finální cena jednoho stroje vyšplhala až na 1,16 miliardy korun.

Porovnávat ceny dvou států je komplikované

Resort se hájí. Porovnávat ceny stejného letadla u dvou států je podle něj komplikované. "Takové srovnání bývá ošidné. Nelze srovnávat pouze samotné letouny, ale do úvahy je třeba vzít úroveň jejich vybavení či školení personálu," řekl Lidovým novinám mluvčí ministerstva Vladimír Lukovský.

Na vybavení přitom měli Portugalci daleko vyšší nároky než Češi, kteří žádali jen montáž systémů pasivní ochrany. Otázkou tedy zůstává, kde se česká cena tak výrazně zvedla. Zda už u výrobce nebo u zprostředkovatele, zbrojařské firmy Omnipol. Zjistit se to podle LN nedá, nikdo se k tomu nechce vyjádřit.

Letouny CASA jsou v současnosti na pražském letišti Kbely. Ze čtyř strojů mohou do vzduchu jen tři.

Portugalci nakupovali stejné armádní stroje levněji než Češi i v jiných případech - MF Dnes například v červenci napsala, že česká armáda nakoupila obrněné transportéry Pandur čtyřikrát dráž než Portugalci, aniž by se nějak výrazně lišily výbavou.

Čtěte:

Vondrův resort chce potrestat Omnipol za letouny CASA

Vojenský analytik: Za rozbitá letadla CASA bude Česko chtít jen penále

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: par

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Profesorka a bývalá "básnířka Majdanu" Bilčenko prý prozřela a pro PL odhalila, jak to dnes ve skutečnosti vypadá na Ukrajině

15:37 Profesorka a bývalá "básnířka Majdanu" Bilčenko prý prozřela a pro PL odhalila, jak to dnes ve skutečnosti vypadá na Ukrajině

PŘÍBĚH Služba bezpečnosti Ukrajiny (SBU) sice stále provádí své lynče, ale mnohem víc se o nich mluv…