Čeští europoslanci udeřili na Junckera. Žádají omluvu za „český zúžený pohled na dějiny“

02.12.2016 22:20

Část českých a slovenských europoslanců se tvrdě obula do předsedy Evropské komise Jeana-Clauda Junckera za to, jak pochvalně se vyjadřoval o kubánském komunistickém diktátorovi Fidelu Castrovi. Ačkoli tento politik zničil život tisícům lidi, když je jako odpůrce režimu nechal zavřít a někdy zdaleka nejen to, Juncker o něm mluvil jako o velikánovi, jenž se stal hrdinou pro mnohé.

Čeští europoslanci udeřili na Junckera. Žádají omluvu za „český zúžený pohled na dějiny“
Foto: juncker.epp.eu
Popisek: Jean-Claude Juncker

Jean-Claude Juncker označil kubánského diktátora Fidela Castra za muže, který byl „pro mnohé hrdinou“. „Svět ztratil muže, který byl pro mnohé hrdinou. Změnil směřování své země a jeho vliv dalece přesáhl její hranice. Jeho odkaz posoudí historie,“ prohlásil doslova Juncker minulou neděli. Z České republiky si na oplátku vyslechl, že Castro mimo jiné podporoval i sovětskou okupaci Československa ze srpna 1968. Junckerův tiskový mluvčí Margaritis Schinas však tuto poznámku smetl ze stolu, když uvedl že se jedná o „český zúžený pohled na dějiny“. 

Čeští europoslanci si to ovšem nenechali líbit. Sociální demokrat Miroslav Poche uveřejnil na sociální síti Twitter otevřený dopis, v němž část českých a slovenských europoslanců důrazně žádá od Junckera omluvu za výše uvedená slova. Reakci Junckerova mluvčího doslova označili za arogantní, podle nich prokázal „šokující neznalost faktů a naprosté nepochopení historie“.Dopis mimo jiné podepsali europoslanci ČSSD, ANO, KDU-ČSL, TOP 09 a ODS – Miroslav Poche, Jan Zahradil, Petr Ježek, Dita Charanzová, Pavel Telička, Evžen Tošenovský, Tomáš Zdechovský, Pavel Poc, Ivan Štefanec, Branislav Škripek, Boris Zala, Martina Dlabajová, Jana Žitňanská a Richard Sulík.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Z úst premiéra Babiše zazněla rázná odpověď, kterou si přečtete jen u nás. Jde o návrh Žít Brno přijmout v ČR uprchlíky

11:50 Z úst premiéra Babiše zazněla rázná odpověď, kterou si přečtete jen u nás. Jde o návrh Žít Brno přijmout v ČR uprchlíky

Hnutí Žít Brno ústy náměstka brněnského primátora Matěje Hollana navrhuje, aby Brno přijalo několik …