Čeští politici: Turecko musí zůstat právním státem

18.07.2016 20:21

Zatýkání tisíců vojáků a soudců nebo úvahy o obnovení trestu smrti kvůli pátečnímu pokusu o puč v Turecku znepokojují české politiky. V komentářích k dění po pokusu armády o převrat dnes uváděli, že Evropská unie i NATO potřebují, aby země zůstala stabilní. Zároveň je však nepřípustné, aby prezident Recep Tayyip Erdogan využil puč k potírání politické opozice a čistkám v armádě a justici. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) reakce turecké vlády na puč spíše oddálily možnost vstupu země do EU.

Čeští politici: Turecko musí zůstat právním státem
Foto: tccb.gov.tr
Popisek: Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan

Turecký premiér Binali Yildirim dnes oznámil, že kvůli vzpouře bylo dosud zatčeno 7 543 lidí včetně 6 038 vojáků nejrůznějších hodností, 100 policistů, 755 soudců a prokurátorů a 650 civilistů. Z funkcí bylo odvoláno na 9 000 lidí včetně 30 guvernérů tureckých provincií, 8 777 zaměstnanců ministerstva vnitra a dalších vysokých úředníků.

Sobotka: Není možné retroaktivně zavádět trest smrti

Premiér Sobotka uvedl, že Česko i mezinárodní společenství potřebují stabilní demokratické Turecko schopné spolupracovat na řešení migrační krize a situace v Sýrii. Ozbrojený puč je třeba odmítnout, ale turecká vláda by se měla chovat v mezích ústavy a právního státu, řekl premiér v Českém rozhlase Radiožurnálu. „Není třeba možné retroaktivně zavádět trest smrti a není možné uplatňovat princip kolektivní viny,“ podotkl.

Sobotka doufá v to, že turecká vláda nezneužije pokus o puč k tomu, aby se masivně vypořádala se všemi svými politickými kritiky, i když některé její kroky tak začínají vypadat. Případné zavedení trestu smrti by podle premiéra v podstatě znemožnilo další jednání o sbližování mezi EU a Tureckem.

Bělobrádek: Brusel má nástroje, jak Erdogana tlačit k zachování právního státu

Předseda lidovců Pavel Bělobrádek považuje zprávy o dění v Turecku za silně znepokojující. „Ať už jde o lynčování řadových vojáků, o zjevně již předem připravený seznam téměř tří tisíc soudců, jichž se Erdogan zbavil, o masové čistky či volání po znovuobnovení trestu smrti. Takto prostě právní stát nevypadá,“ uvedl Bělobrádek pro ČTK.

Šéf nejmenší koaliční strany zdůraznil, že o situaci v Turecku se musí zajímat Evropská unie i NATO. Připomněl, že EU s Ankarou spojuje řada dohod, mimo jiné o zastavení migrace. Brusel podle něj má nástroje, kterými může prezidenta Erdogana tlačit k zachovávání právního státu a respektu k lidským právům a svobodám.

NATO by podle Bělobrádka mělo prověřit zásahy Erdogana do armády, která je druhým nejsilnějším vojskem Aliance. „Při všem respektu k suverenitě Turecka by měla žádat konzultace a ujištění, že turecká armáda zůstane platnou a efektivní spojeneckou silou,“ soudí.

Ženíšek: Nápadné je, že se Erdogan usmířil s Putinem

Znepokojení vyjádřil také místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek. Počet zatčených podle něj vede k otázce, zda Erdogan nevěděl o puči předem či se na jeho odstartování sám nepodílel. „Nápadné je ale i to, že v posledních čtrnácti dnech se usmířil s (Vladimirem) Putinem a vyslal signál, že netrvá na odstranění (Bašára) Asada,“ poukázal Ženíšek na změny v politice Turecka vůči Rusku a Sýrii.

Ženíšek se také domnívá, že je třeba, aby na situaci reagovala EU. „Turecko je na cestě k plné diktatuře a jako takové nemůže počítat s liberalizací víz ani s pokračováním přístupových rozhovorů!“ zdůraznil.

Fiala: Je nepřijatelné potírat opozici, která neměla s pučem nic společného

Odmítavou reakci mezinárodního společenství na snahu pučistů a následné Erdoganovy kroky očekává předseda ODS Petr Fiala. „Je nepřijatelné, aby armáda v demokratických státech určovala politiku silou. Stejně tak je ale nepřijatelné, aby vláda potírala i opozici, která s vojenským pučem neměla nic společného,“ uvedl.

Fiala se domnívá, že vývoj v Turecku dokazuje, že bylo chybou otevírat rozhovory o vstupu země do EU a připravovat uvolnění vízového styku. Podstatné podle něj je, aby se situace uklidnila. „Musí nám záležet, aby Turecko byl stabilní spojenec v NATO, který zároveň respektuje prvky právního státu,“ řekl ČTK.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na otázku, jak prezident Miloš Zeman vidí poslední vývoj v Turecku, zda jsou represe adekvátní situaci nebo ohrožují tureckou demokracii, odkázal na své sobotní vyjádření pro Rádio Impuls. V něm řekl, že pro Zemana je důležité, aby v Turecku nedošlo k velkému krveprolití a aby byly v Turecku zachovány demokratické principy.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam, čtk

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kdo zaplatí odškodné?! Markéta Šichtařová udeřila na aktivisty z hnutí MeToo, jejichž hlavní symbol se hroutí

17:26 Kdo zaplatí odškodné?! Markéta Šichtařová udeřila na aktivisty z hnutí MeToo, jejichž hlavní symbol se hroutí

Ekonomka Markéta Šichtařová přivítala fakt, že obvinění Kevina Spaceyho ze sexuálního obtěžování byl…