Cyklistu objet v dostatečné vzdálenosti, nebo tvrdý trest! Řidiči nad návrhem zuří, přiznal Dolínek

11.06.2021 19:50

Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu Českého rozhlasu byl Petr Dolínek, poslanec ČSSD. Jakému postihu by měli být vystaveni řidiči motorových vozidel, pokud při předjíždění cyklisty nedodrží povinnou vzdálenost 1,5 metru? Bude porušení vzdálenosti možné jednoduše dokázat? Nestavíme zbytečně proti sobě motoristy a cyklisty, jak tvrdí odpůrci nařízení, čerstvě schváleného Senátem?

Cyklistu objet v dostatečné vzdálenosti, nebo tvrdý trest! Řidiči nad návrhem zuří, přiznal Dolínek
Foto: Praha.eu
Popisek: Petr Dolínek (ČSSD)

„Beru jako výhru to, že toto téma řešíme. Musíme si uvědomit, že bezpečnost na silnici pořád není tak dobrým tématem nebo důležitým tématem, jako by měla být, a myslím si, že celá ta diskuse vede k tomu, aby se zlepšila situace,“ sdělil Dolínek. 

Když návrh předkládal, podle svých slov nevěděl, jak mnoho negativních a vulgárních reakcí může vyvolat. „Bylo mi jasné, že řada uživatelů komunikací, především řidičů, nebude spokojená, ale plně to chápu. Ale netušil jsem tu hloubku rozdělení společnosti, ale myslím si, že vše má své pozitivní a negativní ohlasy a je potřeba doufat v tu pozitivní praxi, která nastane,“ dodal Dolínek.

Ohledně návrhu se Dolínek inspiroval v zahraničí. „Například i na Slovensku se vede intenzivní diskuse. Opravdu je to téma, které se v Evropě řešilo a stále řeší a bude se řešit v dalších zněních,“ podotkl. 

„Osvěta tady probíhá řadu let, a bohužel nehody máme stále,“ sdělil Dolínek, proč vlastně trvá na represích v dané věci. „Šéf dopravní policie Zlý v posledních dnech představoval novou kampaň policie, která je právě o bezpečnosti na kolech a podobně, a sám tam zmiňuje, že cyklistika se stala fenoménem a že z rekreační a podobné cyklistiky přechází do cyklistiky, která plní normální roli dopravy, do školy a do práce. Je pravá chvíle na to, že jsme přijali tuto změnu zákona,“ dodal.

Následujícím tématem byly také volby. Dolínek věří, že navzdory průzkumům, které leckdy straně nepřisuzují ani pět procent, se do Poslanecké sněmovny strana dostane. „Toto období je složité. Nést zodpovědnost v období pandemie a řešit složité věci, tak samozřejmě to není jednoduché, a ještě například zvládnout dobře odprezentovat důchodovou reformu... Je to složité období a myslím, že ho zvládneme. Jedna věc je, co je nyní, a druhá, co bude za čtyři měsíce,“ řekl.

Evropský parlament v rezoluci, kterou podpořilo 505 zákonodárců, odsoudil střet zájmů premiéra Andreje Babiše. Rezoluce vyzývá orgány Evropské unie i české úřady k ráznějšímu přístupu vůči dotacím pro holding Agrofert. Jak se na to dívá Dolínek jako člen koaliční strany? „Tak samozřejmě je to důležité, je to závažné. A je potřeba, abychom se tím byli schopni jako Česká republika zabývat a v tuto chvíli musí orgány, které se zabývají dotacemi a dalšími věcmi, zjistit, nakolik došlo k nějakému poškození, zneužití, nebo ne. A musí podle toho konat. A jestli někdo něco udělal špatně, tak za to musí nést odpovědnost,“ zmínil Dolínek. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: vef

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti a vyvlastňování bytů. Poslanec dal průchod upřímnosti a koaliční partner zuří

23:32 Piráti a vyvlastňování bytů. Poslanec dal průchod upřímnosti a koaliční partner zuří

Novou debatu o postoji Pirátské strany k vyvlastňování, které se strana snaží vytrvale dementovat, s…