Další firma jde z Evropy pryč. Velká a německá. Proč? Ceny a pravidla EU

28.10.2022 10:29

Jedna z klíčových světových firem v chemickém průmyslu a jeden z největších zaměstnavatelů společnost BASF, oznámila v důsledku energetické a hospodářské krize potřebu snížení nákladů. Znamená to rušení především výrobních závodů v Evropě a samozřejmě masivní propouštění. Investice firmy putují v současné době na jiné kontinenty, především do Číny

Další firma jde z Evropy pryč. Velká a německá. Proč? Ceny a pravidla EU
Foto: BASF
Popisek: BASF

Anketa

Chcete, aby Andrej Babiš osobně kandidoval na prezidenta republiky?

75%
19%
hlasovalo: 18758 lidí
Společnost BASF podle listu Financial Times uvedla, že bude muset v Evropě „trvale“ snížit svoji velikost. Jedním z důvodů tohoto kroku jsou vysoké náklady na energii, které činí Evropu stále více nekonkurenceschopnější.

Společnost oznámila, že během příštích dvou let sníží náklady o 1 miliardu EUR a zaměří se především na „nevýrobní oblasti“, jako je IT, komunikace a také výzkum a vývoj.

Toto prohlášení přišlo poté, co před měsícem otevřela první část svého nového závodu na výrobu plastů v Číně, kde investovala 10 miliard eur.

„Evropský chemický trh roste posledních deset let velmi málo a výrazné zvýšení cen zemního plynu a elektřiny v průběhu letošního roku vyvíjí tlak na chemické hodnotové řetězce,“ uvedl k tomu generální ředitel Martin Brudermüller.

Jeho slova podpořil i údaj o tom, že společnost BASF utratila v prvních devíti měsících roku 2022 ve svých evropských závodech za zemní plyn o 2,2 miliardy eur více než za stejné období loňského roku.

Brudermüller podle Financial Times uvedl, že evropská plynová krize spolu s přísnějšími průmyslovými předpisy v EU nutí společnost snižovat náklady v regionu „co nejrychleji a také trvale“. Znamená to, že BASF využije mírnějších předpisů, které platí mimo Evropu a občané EU tak doplatí na přísně nastavené normy pro průmyslovou výrobu na území Evropské unie.

Německo i tak zůstává nejdůležitějším trhem BASF z hlediska tržeb, přičemž k dnešnímu dni představuje 18 procent jeho tržeb ve srovnání se 14 procenty z Číny.

Informace o omezení aktivity BASF na území EU se samozřejmě setkala i s ohlasy a to jak ze světa politiky, tak byznysu.

Guy Verhofstadt, europoslanec, belgický politik a bývalý premiér Belgie, vidí situaci tak, že boj o energie není jen o přežití Putinovy války.

„Potřebujeme investice do energie, rozvodné sítě, společné nákupy, abychom mohli konkurovat a prosperovat v moderní ekonomice... a pokud nezaložíme skutečnou energetickou unii, jsme fatálně znevýhodněni,“ nabádá ke společnému postupu EU v oblasti energetiky a dodává, že tuto myšlenku razí již delší dobu.

To americký investor Jim Lewis, zakladatel investorského kanálu Wall Street SIlver, jde mnohem dál a za krokem BASF vidí stahování firem ze zemí EU do míst, kde je bezpečnější přístup k energiím. Míní tím zřejmě jak cenu, tak dostatek energií a zmiňuje v této souvislosti jako ideální region americký stát Texas.

„Společnosti se budou stěhovat do regionů s bezpečnějším přístupem k energii. Společnost BASF potřebuje zemní plyn a petrochemii za rozumnou cenu. Stěhování do Texasu?“

Dovětek, který Lewis připojil ke svému komentáři na Twitteru lze charakterizovat jako velkou výhradu k energetické a „zelené“ politice, jakou německá vláda předváděla v minulosti.

„Šílená energetická politika Německa má důsledky,“ dodává totiž známý investor.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: MaA

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

4:44 Že ji neměli rádi? Za tím bude něco jiného. Petr Žantovský tuší, co je za koncem ministryně

TÝDEN V MÉDIÍCH Za hodně brutální znásilnění vnímání politiky se dá brát vyjádření Heleny Langšádlov…