Demokracie v ohrožení, hrozí prokurátorský stát. Bohumil Doležal se zamýšlí nad našim vývojem

16. 7. 2016 13:42

Politický komentátor Bohumil Doležal tvrdí, že Česko je ve stavu ohrožení, ve vážné krizi. Je to dle jeho názoru krize polistopadové demokracie a v některých momentech se zároveň kryje s krizí celého západního společenství. Uvedl to alespoň pro server Echo24.cz.

Demokracie v ohrožení, hrozí prokurátorský stát. Bohumil Doležal se zamýšlí nad našim vývojem
Foto: ČT
Popisek: Bohumil Doležal

„Na první poslech to zní apokalypticky. Je však třeba vzít v úvahu, že je to apokalyptické normálně, tak jako život a dějiny. Život i dějiny znamenají nikdy nekončící řetězec krizí, které nezbývá než překonávat,“ podotýká Doležal.

Podle něj je správné a zodpovědné chápat přítomnost, tento okamžik, jako chvíli, kdy se rozhoduje o všem. „A sebe jako toho, na jehož rozhodnutí záleží. „Jeden středověký židovský myslitel kdysi velmi pěkně poznamenal, že své momentální situaci by člověk měl vždycky rozumět tak, jako by síly dobra a zla byly zrovna ve světě v rovnováze a to, co rozhoduje, byl jeho hlas,“ dodává komentátor.

Původní zpráva ZDE.

Listopadový převrat v roce 1989 podle jeho názoru znamenal návrat do duchovního, politického, kulturního prostředí, v němž se předtím po tisíciletí odehrávaly naše dějiny. „Střízlivě vzato, byli jsme spíše jednou z periferií západního společenství, ale i periferie má svůj smysl a význam a může celek obohatit. Střízlivý pohled na sebe sama přitom vůbec nepopírá, že každá část společenství má nějaký zvláštní a nezaměnitelný úkol a poslání, který za ni nikdo neudělá, takže bez ní by byl celek podstatně ochuzen,“ říká s tím, že to, co po roce 1989 vzniklo, mělo mnoho chyb.

Rozložené české demokracii teď však prý aktuálně hrozí, že zdegeneruje v policejní a prokurátorský stát. „Že by fungoval jaksi sám ze sebe a stál jen na podpoře nezávislých iniciativ a spřízněných médií (Respekt, Aktuálně.cz atd.), je jen obtížně představitelné. Naštěstí je tu navíc ještě k dispozici manažerský spasitel, který už předem přesvědčil zástupy, že je dokáže nasytit vodňanským kuřetem a koblihami. Fanatismus nemůže fungovat sám o sobě, musí být spojen s pragmatismem. Když ovšem politické uspořádání stojí na propojení fanatismu, intelektuálního snobismu a populistického kýče, bude velmi obtížné s ním hnout,“ nebere si servítky komentátor.

Závěrem uvádí, že Česko se opět ocitá na křižovatce. „Ano, víc než kdy jindy. Deprimující je přitom povaha křižovatky: zdá se, že všechny cesty z ní vedou zpátky,“ uzavřel.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Skandál kolem neziskovky Lékaři bez hranic na brněnské škole. Rozčílení rodiče dorazili na jednání zastupitelstva. A takto to dopadlo

20:59 Skandál kolem neziskovky Lékaři bez hranic na brněnské škole. Rozčílení rodiče dorazili na jednání zastupitelstva. A takto to dopadlo

Poslední letošní zasedání zastupitelstva v Brně-Bystrci mělo sice sváteční ladění, nevyhnulo se mu v…