Do ČR poprvé přijede čínský prezident. A toto všechno prý přiveze

13.02.2016 7:46

Dokončení nákupu 30% podílu ve finanční skupině J&T Finance Group, nákup podílu ve společnosti, která provozuje televizi Barrandov a možná i vstup čínských investorů do společnosti O2 Czech Republic, se má uskutečnit v rámci historicky první návštěvy čínského prezidenta na území samostatného Česka, která má proběhnout ve druhé polovině března. Informují o tom dnešní Lidové noviny. Podle nich se prý spekuluje i o tom, že by čínský internetový obchod Alibaba vstoupil do tuzemského internetového prodejce Mall.cz.

Do ČR poprvé přijede čínský prezident. A toto všechno prý přiveze
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezidentský pár v chrámu Jing’an Temple v Šanghaji

Při návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga má přijít řeč i na hokej. Číňané totiž v roce 2022 uspořádají zimní olympijské hry a od Čechů by se do té doby rádi naučili hokejovým dovednostem.

Česko se ve druhé polovině března stane jedinou evropskou zastávkou čínského prezidenta Si Ťin-pchinga, který z tuzemského hlavního města zamíří do USA. „Půjde o významnou událost, čemuž bude odpovídat i program,“ řekl listu mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.

Zaorálkovo ministerstvo toho o návštěvě moc neví

Šéf zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček pak připomněl, že ještě v období komunismu se konala návštěva čínského premiéra. „Bude se jednat o historicky první návštěvu hlavy čínského státu v celé naší samostatné národní existenci. Návštěva prezidenta je spojena s rostoucím zájmem Čínské lidové republiky o středoevropský region a trhy,“ řekl Kmoníček.

List upozornil, že čínský prezident je i generálním tajemníkem ústředního výboru Komunistické strany Číny a předsedou vlivné Ústřední vojenské komise.

Jeho nadcházející návštěvu domluvil loni na podzim při návštěvě v Pekingu Miloš Zeman. Akci bude organizovat Kancelář prezidenta republiky. O tom prý svědčí i to, že na ministerstvu zahraničí prý nedisponují podrobnějšími informacemi.

Koupí čínský Alibaba internetového prodejce Mall.cz?

Podle listu čeští podnikatelé věří, že s příjezdem hlavy státu nejlidnatější země světa Číňané například dokončí nákup 30 procent ve finanční skupině J&T Finance Group, o který projevil zájem čínský kolos CEFC. Jeho zástupci v Česku v čele s lobbistou Jaroslavem Tvrdíkem nyní dolaďují i nákup podílu ve společnosti Médea Group a mediálním koncernu Empresa Media (provozuje například televizní skupinu Barrandov).

S odvoláním na zákulisní informace list píše, že při březnové návštěvě čínské delegace se může jednat i o zájmu čínských investorů o vstup do operátora O2 Czech Republic. Spekuluje se i o možnosti, že by čínský internetový obchod Alibaba vstoupil do tuzemského internetového prodejce Mall.cz.

Budeme učit Číňany hrát hokej

Podle šéfa hradního zahraničního odboru Hynka Kmoníčka bude velkým tématem také spolupráce ve vědě a výzkumu. „Česká republika disponuje nápady a čínská strana finančními prostředky, které by z nich v budoucnu mohly učinit tržní komoditu,“ popsal Kmoníček.

Během návštěvy čínské hlavy státu se má dostat řeč i na lední hokej. Číňané údajně chtějí, aby je Česká republika v tomto sportu připravila na hokejový turnaj, který se bude hrát na zimní olympiádě v Pekingu v roce 2022. „Zrovna teď 23. března v podstatě v rámci návštěvy prezidenta přijede čínská hokejová šestnáctka, s hráči bude pracovat Slavomír Lener. Je připravené soustředění asi na deset dní,“ řekl deníku předseda olympijského výboru Jiří Kejval.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zrušení ČT: Sepsán zásadní článek

10:04 Zrušení ČT: Sepsán zásadní článek

Předseda Strany svobodných občanů Tomáš Pajonk se ve svém komentáři na facebookovém profilu vyjádřil…