Došlo i na Ivana Langera. Bruselští cifršpióni prověřují dva projekty z časů jeho ministrování

13. 2. 2016 6:56

Hlídači správnosti využití evropských dotací z Bruselu nyní prověřují dva projekty Ministerstva vnitra z doby, kdy jej vedl Ivan Langer (ODS). Informoval o tom server Novinky.cz.

Došlo i na Ivana Langera. Bruselští cifršpióni prověřují dva projekty z časů jeho ministrování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ivan Langer

Podle něj začal Evropský úřad proti podvodům (OLAF) prověřovat dva starší IT projekty Ministerstva vnitra ČR dohromady za zhruba 600 miliónů korun.

Prvním prověřovaným projektem má být zakázka z roku 2009 na procesní modelování agend veřejné správy za více než 80 miliónů korun.

Druhým pak projekt na zavedení jednoho ze čtyř základních registrů – tedy Registru práv a povinností, který odstartoval v roce 2008 za ministrování Ivana Langera (ODS) a který stál více než 530 miliónů korun.

Celý text je ZDE

Server poukázal na to, že projekt na zavedení Registru práv a povinností, který se završil spuštěním základních registrů v roce 2012, prověřovala bez konkrétního výsledku tuzemská policie a opakovaně také Nejvyšší kontrolní úřad i antimonopolní úřad. Žádná sankce ale vnitru uložena nebyla.

Server upozornil, že OLAF, který na základě rozhodnutí Evropské komise funguje od roku 1999, má oprávnění vyšetřovat v rámci EU podezření na podvody, které mají dopad na evropský rozpočet. Zmíněné projekty byly z evropských fondů čerpány z 85 procent.

Pracovníci OLAF mají oprávnění například provádět kontroly v dotčených institucích nebo vyžadovat od odpovědných úředníků informace a podklady, v trestní rovině ale musejí spolupracovat s jednotlivými orgány dané země.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vam

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je darda: 43,5 procenta pro Miloše Zemana, Drahoš hodně vzadu. Průzkum pro ČT

21:41 To je darda: 43,5 procenta pro Miloše Zemana, Drahoš hodně vzadu. Průzkum pro ČT

Už jen necelé čtyři týdny zbývají do prezidentských voleb. Průzkum ukázal, jak by to asi vypadalo, k…