Dotace na rozvoj venkova chtějí TOP a Piráti probrat ve Sněmovně

12.06.2018 12:32

Poslanci TOP 09 budou požadovat, aby ministerstvo zemědělství do září Sněmovně dodalo seznam všech příjemců dotací z programu rozvoje venkova. Podle místopředsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové chtějí, aby plénum dolní komory schválilo toto usnesení, píše ČTK.

Dotace na rozvoj venkova chtějí TOP a Piráti probrat ve Sněmovně
Foto: pixabay.com
Popisek: Srpen - ilustrační foto

Věc chtějí projednat také Piráti, a to ve středu. Reagují tak na zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), že většinu z miliard korun evropských dotací na rozvoj zemědělství z Programu rozvoje venkova stát rozdává velkým firmám.

Podle zprávy NKÚ ze začátku června je hodnocení projektů žadatelů o dotace neprůhledné. Ministerstvo zemědělství, které peníze z programu rozděluje, výtky popírá a tvrdí, že velké podniky nezvýhodňuje. Podle Pekarové je nepřijatelné, aby dotace plynuly velkým firmám místo malých a středním podnikatelům. Vedle seznamu TOP 09 požaduje také návrh opatření ze strany ministerstva, která mají systém rozdělování dotací zprůhlednit.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš avizoval, že dnes navrhne projednání bodu ve středu, podle něj to je nejbližší možný termín. „České republice hrozí pokuta 7,5 miliardy korun za chyby v dotacích pro zemědělce. Evropská komise České republice vytýká selhání ministerstva zemědělství při kontrole příjemců,“ uvedli Piráti v tiskové zprávě.

NKÚ se při kontrole zaměřil na rozdělování peněz z opatření Spolupráce v Programu rozvoje venkova v programovacím období 2014 až 2020. Dotace mají posílit výzkum, rozvoj a inovace v zemědělství a také pomoci malým a středním podnikům. Ministerstvo potvrdilo, že z podpořených žádostí ve zmíněné oblasti tvoří projekty malých a středních podniků jen menšinu – zhruba 30 procent. „Je logické, že organizačně zvládnout spolupráci s výzkumnými organizacemi jsou schopny spíše větší podniky,“ sdělilo v reakci na kontrolu tiskové oddělení ministerstva.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prasárničky! Na Klause ml. udeřilo: Jde o zločinné uprchlíky. Zásadní info

7:03 Prasárničky! Na Klause ml. udeřilo: Jde o zločinné uprchlíky. Zásadní info

Poslankyně ODS Jana Černochová nenechala nit suchou na svém bývalém kolegovi Václavu Klausovi mladší…