Důtka od liberálů. Potlesk od Hovorkové, Babiš se brání

29.05.2023 22:56

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš nepovažuje za důležitou reakci evropského sdružení liberálních stran ALDE, které vůči němu schválilo o víkendu rezoluci, jež odsuzuje jeho účast na budapešťské konferenci pořádané americkým konzervativním spolkem CPAC. Expremiér to bere jako „útok prostřednictvím něj na maďarského premiéra Viktora Orbána“. Hnutí Ano, jež je jedním z nejsilnějších členů liberální frakce ALDE v europarlamentu, nyní čeká „prověrka“ ohledně naplňování liberálních hodnot. „Pozdě, ale přece,“ chválí Jana Hovorková z Forum24 reakci frakce ALDE.

Důtka od liberálů. Potlesk od Hovorkové, Babiš se brání
Foto: Repro ČT
Popisek: Andrej Babiš na tiskové konferenci

Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), jejíž součástí je i hnutí ANO, odsoudila účast předsedy hnutí Andreje Babiše na budapešťské konferenci pořádané americkým konzervativním spolkem CPAC, která podle evropských liberálů podkopává individuální práva a svobody, které strany sdružené v ALDE definují.

„CPAC má jako své hlavní poslání podrývat přesně ta práva a svobody jednotlivců, která jsou ústřední a definující pro stranu ALDE. Jakákoli forma vztahu proto hrozí tím, že CPAC propůjčí zbytečně velkou legitimitu a vyvolává vážné otázky ohledně hodnot,“ uvedla ALDE kriticky k tomu, že Babiš byl začátkem měsíce jedním z řečníků konference národoveckých konzervativců, jejímž hostitelem byl „kontroverzní“ maďarský premiér Viktor Orbán

„Názory obecně vyjadřované na akcích CPAC žádným způsobem nereflektují základní hodnoty aliance ALDE a jejích členů,“ upozornila aliance. Poslanci jejích členských stran v Evropském parlamentu zasedají v liberální frakci Obnova Evropy.

Rezoluci předložilo několik stran a byla přijata velkou většinou. Během jednání předložila dánská strana Venstre, jež má k ANO blízko, dodatek, který měl rezoluci částečně zjemnit, ale neprošel. I představitelé dánské strany ale v debatě kroky Andreje Babiše odsoudili, výsledek nakonec přijala velká většina.

Babiš na budapešťské konferenci ostře kritizoval Evropskou unii, „byrokraty v Bruselu“ i takzvaný Green Deal (unijní Zelenou dohodu) o přechodu EU k obnovitelným zdrojům energií. Tato dohoda podle něj „zničí evropský průmysl a uvrhne lidi do chudoby“.

„V rámci ALDE iniciativa vznikla z absolutně bezvýznamné, malinké maďarské opoziční strany, která ve svém projevu lhala o mně a vytvořila nějakou rezoluci, která je absolutně nesmyslná,“ řekl dále Babiš. Bere to jako útok bezvýznamných stran skrze něj na Orbána. Nedomnívá se, že by záležitost mohla poškodit ANO před volbami do Evropského parlamentu, které se uskuteční příští rok. „Usilujeme o hlasy občanů České republiky. Naopak si myslím, že nás to může posílit,“ zmínil Babiš.

ALDE v dnešním prohlášení uvedla, že na základě rozhodnutí svého kongresu „prověří věrnost hnutí ANO a jejího vedení liberálním hodnotám a poslání ALDE“ a zatím nebude Babiše zvát na své akce.

Nad tím, že delegáti evropské politické strany Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE) schválili na kongresu ve Stockholmu rezoluci namířenou proti předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi, se zaradovala Johana Hovorková ze serveru Forum24. „Liberální maska Babišovi konečně spadla. Nutno ale říci, že s mnohaletým zpožděním a pro liberály s ostudou,“ uvádí v článku „Pozdě, ale přece. Babiš už v Evropě nemůže předstírat, že je liberál“.

„Je docela dobře možné, že výsledkem Babišova chování a následné reakce ze strany ALDE bude, že napříště bude hnutí ANO v Evropském parlamentu v naprosto odlišné frakci, například v takové, v níž bude i maďarský Fidesz,“ napsala Hovorková a dodala, že „liberálové z ALDE o sobě vyslali zprávu, že červená čára je pro ně Orbán, nikoli ohrožení demokracie v České republice“. 

 

reklama

autor: nab

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

potíraní dezinformací

Vaše vláda chce neustále bojovat proti dezinformacím, ale zároveň šetříte ve školství. Nemáte dojem, že to nejde dohromady? A co třeba využít peníze na potírání dezinformací a dát je do školství? A co to vlastně ta dezinformace je? Co když se něco jeví jako dezinformace, ale za chvíli se ukáže, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nemusím všemu rozumět naplno,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusewendysek , 30.05.2023 8:21:35
ale jedno už vím jistě, jestliže někdo z redakce Forum24, neřkuli Hovorková, někoho chválí, je všechno špatně, když naopak někoho kritizují, zcela určitě se jedná o pozitivní záležitost .Forum24 je vlastně takový barometr událostí.

|  6 |  0

Další články z rubriky

Zelenskyj a celý parlament tleskali. 98letému veteránovi z SS. Ano, opravdu

9:15 Zelenskyj a celý parlament tleskali. 98letému veteránovi z SS. Ano, opravdu

Ukrajinskému prezidentovi Zelenskému se dostalo ovací vestoje v kanadském parlamentu. Nebyl ale jedi…