Dva čeští pozorovatelé mise OBSE odletěli na Krym

05.03.2014 17:10

Na ukrajinský Krym dnes odletěli dva čeští pozorovatelé mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE). ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Češi budou na poloostrově, který obsadila proruská domobrana s podporou vojáků ruské armády, působit do příští středy.

Dva čeští pozorovatelé mise OBSE odletěli na Krym
Foto: archiv red, tan
Popisek: Protesty na Ukrajině

"Vídeňský dokument umožňuje státům, které mají obavy z neobvyklých vojenských činností v některé z členských zemí, pozorovat a ověřovat skutečnou situaci na místě," řekl k vyslání českých zástupců ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Pozvánku k vyslání svých pozorovatelů na Ukrajinu obdržely členské státy OBSE v pondělí. Česko se dnes připojilo k dalším zemím, které své lidi na Krym posílají. "Česká republika se rozhodla pozvání využít a stejně jako například Polsko, Slovensko, Francie nebo severské státy vysílá do tohoto mezinárodního týmu dva zástupce. Dnes odpoledne odletěli do Oděsy, odkud se společně s kolegy ze dvou desítek dalších zemí přesunou na Krym," řekl ČTK Pejšek.

Země OBSE a Evropské unie v posledních dnech zvažují, jak zamezit eskalaci ukrajinsko-ruského sporu

Celkem bude v misi 19 států. Podle tiskové zprávy OBSE jsou mezi nimi mimo jiné i všechny země visegrádské čtyřky a dalších 11 zemí EU. Sedmatřicetičlenná mise má navštívit ukrajinské vojenské objekty na Krymu i sevastopolské sídlo ruské černomořské flotily.

Podle agentury APA není jasné, zda proruské úřady na Krymu pozorovatele na poloostrov vůbec pustí. Zvláštní vyslanec OBSE pro Ukrajinu Tim Guldimann však podle švýcarské agentury SDA na Krymu už je.

Země OBSE a Evropské unie v posledních dnech zvažují, jak zamezit eskalaci ukrajinsko-ruského sporu. Ruští vojáci od víkendu ukrajinský Krym de facto okupují.

Rusko se podle agentury AFP k vyslání pozorovatelů staví s nedůvěrou. Poukázalo na vyslání pozorovatelů OBSE do Jižní Osetie v roce 2008 během vojenského konfliktu Gruzie s Ruskem. Jejich působení tam podle Moskvy situaci nezlepšilo, ba naopak zhoršilo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ukazoval jste jen uprchlíky a jednu stranu konfliktu. Jsem tady, abych vám to řekla do očí!“ Drsný střet zpravodaje ČT Jakuba Szántó a rozčílené Syřanky. Na veřejnosti

16:59 „Ukazoval jste jen uprchlíky a jednu stranu konfliktu. Jsem tady, abych vám to řekla do očí!“ Drsný střet zpravodaje ČT Jakuba Szántó a rozčílené Syřanky. Na veřejnosti

REPORTÁŽ Za oponou války. Tak se jmenuje kniha novináře, zahraničního zpravodaje ČT Jakuba Szántó, p…