"Vídeňský dokument umožňuje státům, které mají obavy z neobvyklých vojenských činností v některé z členských zemí, pozorovat a ověřovat skutečnou situaci na místě," řekl k vyslání českých zástupců ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Pozvánku k vyslání svých pozorovatelů na Ukrajinu obdržely členské státy OBSE v pondělí. Česko se dnes připojilo k dalším zemím, které své lidi na Krym posílají. "Česká republika se rozhodla pozvání využít a stejně jako například Polsko, Slovensko, Francie nebo severské státy vysílá do tohoto mezinárodního týmu dva zástupce. Dnes odpoledne odletěli do Oděsy, odkud se společně s kolegy ze dvou desítek dalších zemí přesunou na Krym," řekl ČTK Pejšek.
Země OBSE a Evropské unie v posledních dnech zvažují, jak zamezit eskalaci ukrajinsko-ruského sporu
Celkem bude v misi 19 států. Podle tiskové zprávy OBSE jsou mezi nimi mimo jiné i všechny země visegrádské čtyřky a dalších 11 zemí EU. Sedmatřicetičlenná mise má navštívit ukrajinské vojenské objekty na Krymu i sevastopolské sídlo ruské černomořské flotily.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: čtk, mp