Fischer zahájil výstavu k výročí popravy Milady Horákové

16.06.2010 20:49

Premiér Jan Fischer dnes ve Strakově akademii zahájil výstavu děl výtvarníka Jiřího Sozanského. Výstava připomíná 60. výročí popravy Milady Horákové, Záviše Kalandry, Jana Buchala a Oldřicha Pecla.

Fischer zahájil výstavu k výročí popravy Milady Horákové

Premiér Jan Fischer dnes ve Strakově akademii zahájil výstavu děl výtvarníka Jiřího Sozanského. Výstava připomíná 60. výročí popravy Milady Horákové.

Expozice, která se skládá ze sochařských modelů a koláží, je součástí projektu s názvem Den dvacátý sedmý. Stěžejní součástí výstavy je volně přístupné sousoší Mater Mortis, Matka smrti, které je umístěno před hlavním vchodem úřadu vlády.   

Bronzové sousoší Mater Mortis odhalil premier Fischer s dcerou Milady Horákové Janou Kánskou na úvod zahájení výstavy za přihlížení desítek lidí.

Dílo se skládá ze dvou ženských figur se zvířecími lebkami. Z hrozivě rozevřených čelistí jim trčí špičatý jazyk. Figury jsou zády k sobě, jedna z nich má mezi stehny další část ženského těla, tentokrát s lidskou lebkou. 

Premiér ve svém projevu uvedl, že dílo není klasickým pomníkem, ale záměrně připomíná morové sloupy - tedy sochařská díla, která na náměstích řady měst připomínají řádění smrtelných epidemií a nemocí, jimž padli za obět miliony lidských životů.

"Také před 60 lety byli naši rodiče a prarodiče zachváceni, v pravém slova smyslu, epidemií. Miliony občanů tehdejšího lidově demokratického Československa požadovaly přísné potrestání velezrádců, špionů či rozvratníků, jak tehdejší média nazývala obžalované v procesu s Miladou Horákovou," prohlásil Fischer. 

Sousoší zobrazuje oběť i pachatele
Na soše podle něho zasluhuje pozornost několik věcí. Například to, že neznázorňuje "pachatele zla" jako mužské postavy. "Sozanského Mater Mortis, Matka smrti, zobrazuje nejen oběť zla, ale i jeho pachatele, jako představitele něžného pohlaví," uvedl premiér.

Sousoší navíc podle něho nepřipomíná pouze komunistický, ale i nacistický režim. "Proti oběma těmto režimům se Milada Horáková postavila a oba tyto režimy usilovaly o její život."

Fischer vyzdvihl chování Horákové v posledních chvílích života.

"Padám, padám, tento boj jsem prohrála, odcházím čestně. Miluji tuto zem, miluji tento lid, budujte mu blahobyt. Odcházím bez nenávisti k vám," připomněl poslední slova političky.    

Soud s Miladou Horákovou se stal symbolem politických procesů v komunistickém Československu.

Před 60 lety, 8. června 1950, byl nad přední československou političkou a dalšími 12 obžalovanými vynesen přísný rozsudek.

Za "záškodnické spiknutí proti republice" byli čtyři lidé - Horáková, historik a kritik Kalandra, bývalý štábní strážmistr SNB Buchal a podnikatel Pecl - odsouzeni k smrti. 

Čtěte také:
Dcera Milady Horákové: Lidé to špatné rychle vytěsní z paměti
    

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ro

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

4:46 Je mi z toho na zvracení. Politický analytik Baránek a jiní o fotce slovenského exministra obrany s českou „nánou“ Černochovou

„Přijde k většímu a staršímu bratrovi, protože tak se to tradovalo, a tak moc se mu chce dostat do a…