Frrrr! Babiš nahoru. Piráti a Fiala spolu? Ani smykem. Velký úder

07.07.2021 15:58

Kdyby se konaly volby v červnu, hnutí ANO premiéra Andreje Babiše by drtivě zvítězilo a koalice Pirátů a Starostů ani koalice SPOLU sdružující ODS, lidovce a TOP 09 by zřejmě nedosáhla na sněmovní většinu, ukazuje to nejnovější průzkum agentury STEM. „Předvolební karty ještě nejsou zcela rozdány,“ komentuje agentura konec propadu Babišova hnutí a naopak značný pokles u koalice Pirátů a STAN. Ze Sněmovny by nezmizeli ani komunisté či Hamáčkova ČSSD a v lavicích by se též usídlil nový hráč.

Frrrr! Babiš nahoru. Piráti a Fiala spolu? Ani smykem. Velký úder
Foto: Repro Facebook Andreje Babiše
Popisek: Premiér Andrej Babiš (ANO)

Anketa

Která volební strana předvedla zatím NEJHORŠÍ kampaň?

2%
10%
1%
4%
0%
hlasovalo: 15203 lidí
Agentura STEM ve svém nejnovějším průzkumu dává hnutí ANO současného premiéra Andreje Babiše zisk až 26,7 % hlasů, čímž by bylo aktuálně nejsilnější stranou a zvítězilo by i nad koaličními uskupeními. Koalice Pirátů a Starostů by skončila na druhém místě s 24,1 % hlasy, koalice SPOLU, sdružující lidovce, občanské demokraty a TOP 09, by byla třetí se 17,4 %. Poměrně slušný výsledek by ještě zaznamenalo i hnutí SPD Tomia Okamury se 10,9 % hlasů.

Sněmovnu by těsně neopustili ani komunisté a sociální demokraté (obě strany 5,5 % hlasů) a přes 5 % by se dostalo i nové hnutí Přísaha Roberta Šlachty, od pádu pod pětiprocentní hranici by jej však držela jen desetina hlasů.

Koalice Trikolóry a Svobodných by se do Sněmovny nedostala (2,6 %) a společně se Zelenými (1,6 %) a dalšími uskupeními by ve volbách značně vyhořeli.

Agentura STEM volební preference komentuje se slovy, že „předvolební karty ještě nejsou zcela rozdány“. „Na prahu období klidu a letních dovolených, ve chvíli ústupu koronavirové pandemie a rozvolňování souvisejících opatření se zastavuje propad hlavní vládní strany a růst podpory novým koalicím není zaručen. Nyní by se do Poslanecké sněmovny dostalo samostatně osm stran, případně pět stran a dvě koalice,“ píše.

FOTO: Volební preference včetně koalic, agentura STEM

Červnová situace je podle STEM zřejmá: „ANO zastavilo propad z minulých měsíců a v modelu STEM by se dostalo před koalici Pirátů se Starosty, která ztratila část podpory. Třetí by s jistým odstupem skončila zvolna rostoucí konzervativní koalice SPOLU. Protestní hlasy se koncentrují v podpoře SPD. Mezi menšími stranami dále roste hnutí Přísaha Roberta Šlachty. ČSSD a KSČM naopak oslabují.“

Z pohledu jednotlivých stran by bez volebních koalic bylo ANO téměř dvojnásobné (27 %) nežli druzí Piráti (15,5 %). SPD by ovládla třetí místo (11,1 %) a ODS by skončilo až na místě čtvrtém s 10,9 % hlasů. Páté by bylo hnutí STAN (8,7 %) a šestí by byli komunisté s 5,6 % hlasů. Do Sněmovny by se podívali i sociální demokraté (5,4 %) a těsně i Přísaha expolicisty Roberta Šlachty (5 %). Lidovci a TOP 09 by totálně vyhořeli a jejich strany by dosáhly jen přibližně tříprocentního zisku. Za branami Sněmovny by i nadále byli též Zelení s Trikolórou (shodně 1,6 %) a totální debakl by opět zažili též Svobodní (0,8 %).

FOTO: Volební preference bez koalic, agentura STEM

Oproti dubnovému modelu STEM si vedoucí ANO polepšilo výrazně, v dubnu by získalo oproti nynějším 27 procentům jen 23,8 %, a zastavil se tak dlouhodobý propad Babišova hnutí. Koalice Pirátů a Starostů se naopak v dubnu těšila ze zatím největší podpory (28,6 %), rozjetá kampaň koalice a slova mnohých představitelů směrem k jejich názorům kupříkladu na daňovou politiku však způsobila místo dalšího růstu strmý pád téměř o tři procenta.

Výzkum neziskového ústavu STEM byl proveden kombinací metody on-line dotazování (CAWI) na Českém národním panelu a telefonických rozhovorů (CATI) ve dnech 21. 6.–29. 6. 2021 při souboru 1 010 respondentů. Statistická chyba podle STEM může být u větších stran ± 3 procentní body, u menších může činit jedno procento.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: rak

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

19:40 Hrají si s Babišem, tohle není normální. Čunek se rozjel – má zásadní podezření

Moderátor Luboš Xaver Veselý tentokrát v internetové televizi XTV přivítal senátora Jiřího Čunka (KD…