Greta Thunbergová posílá děti do extrémní bídy, varuje blogerka

09.05.2020 14:53

Středoškolská švédská aktivistka Greta Thunbergová na půdě OSN vynadala politikům, že jí zkazili dětství, když nedělali dost pro ochranu životního prostředí na celé planetě. Tak se toho ujala sama a burcuje svět do boje proti globálnímu oteplování. Blogerka Karolína Lhotská má však za to, že Greta nebojuje ani tak za lepší svět, jako spíše za to, aby chudí lidé upadali do ještě větší bídy.

Greta Thunbergová posílá děti do extrémní bídy, varuje blogerka
Foto: Repro Youtube
Popisek: Klimatická aktivistka Greta Thunbergová

Koronavirus a boj proti němu na několik týdnů zastínil všechna ostatní témata. I snahy Grety Thunbergové, která před řadou měsíců na půdě OSN vynadala politikům za to, že jí zničili dětství tím, že se musela vydat do boje za zlepšení klimatu. Blogerka Kateřina Lhotská má za to, že mladá středoškolská aktivistka ve skutečnosti nepomáhá klimatu. Ve skutečnosti prý uvrhává chudé lidi do ještě větší chudoby.

Její klimatické aktivity, kterými chce spasit lidstvo před usmažením v důsledku nárůstu teploty na naší planetě, totiž děti do extrémní bídy naopak posílají. Pojďme si vysvětlit, čím,“ napsala na blogu iDNES.cz.

Pokud by už připustila, že globální oteplování způsobuje v prvé řadě lidská aktivita a tento trend lze také lidskou aktivitou zvrátit, bude to podle Lhotské stát obrovské peníze. Nikdo prý ještě nespočítal, kolik přesně to bude, ale tak či tak prý půjde o obrovskou sumu, protože ve jménu dosažení celoplanetární uhlíkové neutrality bude třeba investovat do energetiky, dopravy, průmyslu, zemědělství a tak podobně.  To by prý také znamenalo, že by se bohaté země musely uskromnit. V koronavirové krizi si vyzkoušely, že to umí.

Na chudší země by však, podle Lhotské, dopadly transformační náklady mnohem víc.

„Ovšem v zemích, které jsou na tom ekonomicky hůře, by to byla hotová katastrofa. On je totiž velký rozdíl uskromnit se tím, že si člověk dá ke svíčkové místo čtyř knedlíků jen tři, a tím, když si místo jednoho nedá žádný. Jinak řečeno, v rozvojovém světě není pro snižování životní úrovně prostor. Ovšem, pokud se ‚uhlíková neutralita‘ skutečně prosadí, nelze se tomuto scénáři vyhnout,“ zdůraznila Lhotská. Pokud by se o uhlíkovou neutralitu pokoušely jen některé státy, zlepšení životního prostředí bychom se s vysokou pravděpodobností nedočkali.

„Vyspělé země by totiž ve snaze omezit klima zatěžující dopravu zboží z jednoho konce světa (kde se levně vyrobí) na jeho druhý konec (kde se draze prodá) přesouvaly výrobu z chudších zemí zpět blíže ke spotřebitelům. Což nemůže znamenat nic jiného než to, že v místech, kde se doposud produkovalo, by celá řada lidí přišla o práci, která je často jediným zdrojem jejich obživy. Obdobnou ránu by v těchto zemích dostalo i zemědělství, protože snížená poptávka ze strany vyspělejších států by omezila export potravinářských surovin a produktů. A o živobytí by úsilí o ‚uhlíkovou neutralitu‘ připravilo i ty, kteří žijí z turistického ruchu. Došlo by totiž k omezení cestování. Takže by se sice snížily emise CO2, ovšem cenou za to by bylo, že obrovské množství lidí by upadlo do ještě větší chudoby, než ve které jsou dnes. To je vážně plán za všechny prachy...“ doplnila ironicky blogerka.

Místo realizace snu Grety Thunbergové by měli lidé spíše přemýšlet, jak se přizpůsobit měnícím se podmínkám životního prostředí, ale zároveň zachránit obživu i pro své nejchudší spoluobčany.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo

22:22 Mladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo

Silné reakce na sociálních sítích budí příspěvek jednoho z neurointenzivistů směrem k neočkovaným. Z…