Havel říkal, že by mi prezidentství slušelo. Tomáš Halík šel s pravdou ven. Co si myslí o Piťhovi s Dukou? A rána Ovčáčkovi

18.04.2020 11:02 | Zprávy

Katolický kněz Tomáš Halík se v pořadu StandaShow youtubera Stanislava Hrušky dotkl témat aktuálně rezonujících u nás i v zahraničí. Koronavirovou krizi považuje za „znamení“ a zkoušku. Zmiňuje Gretu, tvář „z jiného světa“. Vysvětlil, proč už se „neštítí“ homosexuálů, ale našel pro ně pochopení. Pustil se do mluvčího prezidenta republiky Jiřího Ovčáčka, jenž v katedrále četl z Bible. Halík lituje „velkých chyb“ kardinála Duky, kvůli nimž prý utíkají mladí lidé z církve, a říká, proč se v mnohém nikdy neshodnou. Promluvil i o politických ambicích.

Havel říkal, že by mi prezidentství slušelo. Tomáš Halík šel s pravdou ven. Co si myslí o Piťhovi s Dukou? A rána Ovčáčkovi
Foto: David Hora
Popisek: Tomáš Halík na přednášce v Písku

Rozhovor Halík započal svým názorem na koronavirovou krizi, kterou zažíváme. Označil jí za určité „znamení“. „Je to signál: Lidičky, zastavte se a zamyslete se. V takovém šíleném tempu, ve kterém jste žili, už to nejde dál. Svět, do kterého půjdete, bude jiný,“ zmínil. A že nastanou nové ekonomické, sociální a politické problémy, ale také duchovní a kulturní změny.

A právě na té duchovní stránce, podle Halíka, nejvíce záleží: „Svět bude takový, jakou vytvoříme teď morální atmosféru. Lidi nesmí sednout na lep různým demagogům, kteří budou chtít zneužívat jejich strach...“ uvedl, s tím, že jde o hodně a každá krize je šance a tvrdá zkouška, ze které můžeme vyjít posíleni.

Žijeme v globálním světě, což má dvojí aspekt. „Jeden je vynikající, můžeme sledovat, co se děje na druhém konci světa, být propojení komunikačními kanály, cestovat atd. Druhá stránka ale je, že se šíří choroby, a to jak virové, tak i duchovní – fanatismus, fundamentalismus, populismus...“ pokračoval, s tím, že je třeba se snažit o to, aby nebyla jen globalizace obchodu, ale taky soucitu.

Sám osobně současnou situaci prý vnímá jako výzvu, i jeho kalendář prý překypuje různými přednáškami: „Měl jsem šílený rytmus. Koronavirus mně také řekl – hele, neblbni, nemůžeš všemu vyhovět,“ svěřil se Halík.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

mandát

Je pravda, že nově zvolení europoslanci se ujmou mandátu až příští týden? Proč až tak pozdě? A co mě zajímá víc je, zda teda do té doby rozhodují ještě poslanci, co třeba ani neobhájili mandát? Jestli to tak funguje, tak podle mě u některých může dojít třeba i ke korupci nebo k urychleným hlasováním...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump přežil, on zemřel. „Zachránil bych Putina.“ Fandové Ukrajiny si přišli plivnout na hrob

10:50 Trump přežil, on zemřel. „Zachránil bych Putina.“ Fandové Ukrajiny si přišli plivnout na hrob

Corey Comperatore, inženýr a otec dvou dětí, zemřel jako hrdina při pokusu o atentát na bývalého pre…