Hlavně, aby se nerozpadla EU. Odborář, Marksová i podnikatel se shodli

16. 2. 2016 23:05

Spolupracovník České televize ve Velké Británii Ivan Kytka popsal v úterních Událostech, komentářích, jak blízko je případný odchod ostrovního království z EU. Následně se k tématu rozpoutala debata, co by odchod Velké Británie z EU znamenal pro Česko. Předseda ČMKOS Josef Středula naznačil, že jsme si na současné problémy s Británií zadělali sami, když exprezident Václav Klaus prosazoval výjimku pro Česko, bez které odmítl podepsat Lisabonskou smlouvu.

Hlavně, aby se nerozpadla EU. Odborář, Marksová i podnikatel se shodli
Foto: pixabay.com
Popisek: vlajka Velké Británie

Britský premiér David Cameron dává jasně najevo, že EU skutečně potřebuje reformu. I politici v Bruselu chápou, že jsou teď londýnské hrozby míněny vážně. Bude však záležet především na tom, jak Britové rozhodnou v referendu, které je čeká.

Cameron prý vychází vstříc britskému tisku

„Já nechci znít nějak cynicky, ale mám pocit, že ti, kteří chtěli odejít z EU, budou chtít odejít stejně, na jejich názoru se nic nemění a stejně tak to platí také o občanech, kteří vidí budoucnost své země v EU. Zdá se mi, že se tady hraje politické divadlo, které slouží především britským euroskeptikům, kteří chtějí EU opustit v podstatě za každou cenu,“ zaznělo z úst spolupracovníka.

Zastánci setrvání Velké Británie v EU si přejí, aby rozhovory o setrvání ve společenství skončily. Lidé prý těmto jednáním často nerozumějí nebo si myslí, že slíbené reformní kroky vlastně mnoho nemění.

Svou roli zde hraje i britský tisk, který je často velmi silně proti Evropské unii. Když se podíváte na seznam požadavků, s nimiž britský premiér Cameron cestuje po Evropě, to nejsou témata, která nastolují britští konzervativci, ale jsou to hesla z tamějšího tisku,“ upozornil Kytka.

Jen částečně se rozebírá fakt, že případný odchod Británie ze společenství ji ekonomicky poškodí. Britové také příliš neřeší, že EU bude uplatňovat stejná obchodní pravidla i proti nečlenům společenství, takže Britové se kritizovaných pravidel stejně nezbaví.   

My jsme si vynutili absolutně největší opt-out na sociální práva, připomněl Středula

Dalšími hosty diskutujícími k tématu byli ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD), předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula a viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Ministryně práce a sociálních věcí upozornila, že je pro Česko nepřijatelné, aby Velká Británie omezovala např. přídavky na děti, pokud rodiče či jeden z rodičů pracuje na ostrově, ale děti žijí jinde, např. v České republice. „My budeme trvat na tom, aby se neměnila pravidla pro lidi teď pracující ve Velké Británii a aby se nová pravidla vztahovala jen na nově příchozí,“ zdůraznila ministryně.

„My jsme si vynutili absolutně největší opt-out na sociální práva a až po letech jsme od něj ustoupili,“ připomněl Středula s tím, že jsme si tak vlastně na problém sami zadělali, neboť jsme Británii ukázali cestu. Podle představitele odborů by Velká Británie měla zůstat v EU, a to za zachování současných pravidel. Pokud by došlo např. ke zrušení Schengenu, česká ekonomika by to velmi negativně pocítila. Pocítila by to na ztrátách v řádu miliard.

Špicar dodal, že by Česko velmi poškodilo, kdyby byl omezen volný pohyb v rámci EU, jak to požaduje ostrovní království. „Příliš se to možná neví, ale je to jeden z našich největších obchodních partnerů,“ prozradil Špicar. Výhledově se dokonce počítá s tím, že by se náš vzájemný obchod mohl posílit, a jestliže by Britové opustili EU, nešlo by to tak snadno. „Pokud bychom museli nově zavést hraniční kontroly, zkomplikovaly by se import i export potravin, zkomplikovalo by se cestování lidí za prací. „My jsme třetí nejotevřenější ekonomika na světě, co nedovezeme, to nemáme, co nevyvezeme, to neprodáme,“ vyjádřil svůj názor Špicar.

Podle Marxové vláda počítá s tím, že Velká Británie v EU zůstane. Nakonec také připomněla, proč vlastně Unie vznikla. Vznikla proto, aby už na starém kontinentu neproběhla žádná velká válka. A aby se pomohlo vyrovnat rozdíly mezi chudými a bohatými zeměmi. Ti silnější v EU pomáhají těm slabším. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

19:41 „Že na Donbasu nejsou ruští vojáci, ale dobrovolníci? Tak ale dobře placení!“ Zaorálek se rozčiloval na Schneiderově akci k výročí Majdanu a publikum ho málem rozneslo

Čubčí syn Porošenko, gruzínští střelci z oken konzervatoře na kyjevském Majdanu. Spálení lidé ve vyp…