Hřebíky do rakve. Zatlouká je Fiala. Z ODS zní brblání

16.04.2023 4:44 | Komentář
autor: Radim Panenka

Hřebíky do rakve české ekonomiky. Podle některých členů ODS je pomyslně zatlouká osobně premiér Petr Fiala a někteří další členové vlády. ParlamentníListy.cz se zajímaly o názory v největší vládní straně v době, kdy ministr financí Zbyněk Stanjura (též ODS) plánuje navyšování celé škály daní. „Voliči se nám vysmějí a opět nás pošlou do kytek,“ uvedl doslova jeden z občanských demokratů.

Hřebíky do rakve. Zatlouká je Fiala. Z ODS zní brblání
Foto: Facebook
Popisek: Premiér Petr Fiala

Posledních několik týdnů unikají do médií vládní návrhy na ekonomická opatření, která by vyvolala další zdražování a snížila by životní úroveň občanů. Jde především o zvažované navýšení DPH, které by dle mnohých ekonomů vedlo ke zvýšení inflace. Česko se přitom už více než rok potýká s nebývale vysokou mírou inflace, která v březnu 2023 činila 15 %. Vedlo to k růstu cen prakticky všeho, s tím, že část obchodníků situace využila a vyšponovala ceny ještě výš.

„Zrušení nejnižší sazby DPH, které navrhuje Ministerstvo financí, v souhrnu představuje zvýšení daňové zátěže lidí, zvýšení inflační zátěže lidí. Vláda přitom říkala, že daně zvyšovat nebude; posléze, že nebude zvyšovat celkovou daňovou zátěž. A také říkala, že ví, jak si s inflací poradit a zkrotit ji,“ poznamenává na svém twitteru ekonom Lukáš Kovanda.

Ministerstvo financí tvrdí, že státu přinesou navržené změny DPH příjmy ve výši zhruba 24 miliard korun. Naproti tomu opozice namítá a nechápavě kroutí hlavou, že kabinet se dobrovolně připravil o příjmy kolem 15 miliard ročně kvůli zrušení elektronické evidence tržeb (EET).

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

20:15 „Proboha, co to je?“ Šídlo a Sedláček natočili video. Lidé se zhrozili

Knihovna Václava Havla čelí v poslední době obrovské krizi, která může vyvrcholit až zavřením instit…