Hrozivý průšvih knížete: Prý zradil kamarády a ti pochopili, co je zač

25.04.2013 9:34

Bohumil Pečinka se v Reflexu ještě jednou vrátil ke kauze Ústavu pro studium totalitních režimů. Podle něj je zcela zřejmé, jaké jsou v této kauze zájmy KSČM a jejích partnerů z ČSSD. Prý chtějí zabránit především zveřejnění archivu StB. Překvapivá a trapná je však pozice TOP 09.

Hrozivý průšvih knížete: Prý zradil kamarády a ti pochopili, co je zač
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vláda očekával příchod Miloše Zemana
reklama

Anketa

Kdo má pravdu ve sporu o ÚSTR?

hlasovalo: 10023 lidí

Role Karla Schwarzenberga v kauze ÚSTR je prý mimořádně trapná. Jeho TOP 09 se (ať už z jakéhokoliv důvodu) přidala na stranu iniciátorů převratu. „Začala zákulisní jednání TOP 09 a 'OH' křídla v sociální demokracii,“ popisuje Pečinka. „OH křídlem“ je míněna skupina bývalých členů zkrachovalého Občanského hnutí, kteří nakonec našli útočiště v ČSSD. Patří mezi ně zejména Jiří Dienstbier, dále pak skupina kolem Lubomíra Zaorálka a jeho dlouholetého poradce Lukáše Jelínka - toho ČSSD vyslala přímo do rady ÚSTR.   

Výsledkem byla zákulisní dohoda vládní partaje s opozicí. „Výměnou za jmenování historika Hazdry prvním náměstkem pak představitelé 'topky' celou věc posvětili,“ píše dále komentátor.

Ovšem mezi odpůrci nových pořádků byla řada lidí z koalice „volím Karla“, kteří začali ministra zahraničních věcí žádat o pomoc. Schwarzenberg, vědom si utajených závazků své strany, se tak dostal do velkých kleští. Výsledkem byl rozhovor pro deník Právo, kde se podle Pečinky s celou věcí vypořádal „pěkně po lidovecku“ - tedy neurčitě a obojace.

V rozhovoru zaujal pozici, že mezi příznivci i odpůrci změn v ústavu jsou jeho kamarádi, takže se k tomu raději nechce moc vyjadřovat. Pohovořil o tom, jak rád má předsedkyni Rady ÚSTR Petrušku Šustrovou i odvolaného ředitele Daniela Hermana. Jeho postoj vzbudil v řadě sympatizantů z prezidentské volby znechucení, v důsledku čehož se začala rozpadat jeho „kavárenská“ volební koalice.

„Lidé typu herce Vetchého přesně pochopili, že tady nejde o naplňování koncepcí a manažerskou efektivitu řízení, ale o samotnou podstatu ústavu,“ píše komentátor. Mnozí už podle něj pochopili, že něco jiného je milý kníže z plakátu a něco jiného politik, ukotvený ve vazbách na „bakalovské“ křídlo ČSSD, které hodlá zpeněžit po příštích volbách.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jav

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A je jasno. Tajná nahrávka prozrazuje, jak CNN podporovala Bidena a zamlčovala útoky černochů

9:39 A je jasno. Tajná nahrávka prozrazuje, jak CNN podporovala Bidena a zamlčovala útoky černochů

Po internetu se šíří tajně zachycená nahrávka technického ředitele americké televize CNN, kde přizná…